Sunday, April 21st, 2024

El Salvador başkanından ünlü ekonomistin Bitcoin eleştirisine ‘boomer’ cevabı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin‘i yasal para haline getirmesini eleştiren ve sıklıkla Bitcoin karşıtı açıklamalar yapan ABD’li ekonomist Steve Hanke’e karşılık verdi.

Hanke, Twitter hesabından Bukele’yi de etiketleyerek “ABD Dışişleri Bakanlığı, 14 El Salvadorlu hükümet yetkilisine yaptırım uyguladı ve Dünya Bankası ile Uluslarası Para Fonu da uyarılarda bulundu, ayrıca El Salvador tahvilleri de düşüş yaşadı. Ama Başkan Bukele, bunları umursamayarak çılgın Bitcoin yasasında ısrar ediyor. Bukele, ateşle oynuyor ve El Salvador’u yakacak.” dedi.

Hanke’in bu yorumuna Bukele’den karşılık geldi. Başkan, tweet’i alıntılayarak “Bu ‘boomer’ kim?” cevabını verdi.

Bitcoin yasası çok yakında yürürlüğe giriyor

Bukele, Bitcoin yasasının meclisten geçmesinin ardından birçok eleştiri aldı. Ülke muhalefeti, yasanın yürürlüğe girmesini durdurmak için dava açtı, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi küresel finans kuruluşları, Bitcoin’in kabulünü engellemek için uyarılar yaptı. Derecelendirme kuruluşları da El Salvador’un kredi notunu düşürdü. Tüm bunlara rağmen Bukele, Bitcoin’in resmi para olarak kullanımını savunmaya devam etti. Başkan, nüfusun yüzde 70’inden fazlasının bankacılık sistemine erişiminin olmadığı El Salvador’da, bu durumu çözüme kavuşturabileceğine inanıyor. Söz konusu yasa, 7 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

The post El Salvador başkanından ünlü ekonomistin Bitcoin eleştirisine ‘boomer’ cevabı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments