Saturday, April 20th, 2024

El Salvador Maliye Bakanı’ndan açıklama: Bitcoin kullanımı opsiyonel olacak

ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ve kripto para topluluğunun merakla beklediği El Salvador’daki Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesine artık günler kaldı. 9 Eylül tarihinde Bitcoin ülkede resmen kullanılmaya başlanacak. .

Kısa süre kalmasına rağmen sistemin nasıl işleyeceği konusunda hala soru işaretleri bulunurken, son açıklama ise ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya’dan geldi.

Yasayla çelişen açıklamalar

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan bakan Zelaya, doların ana referans parası olmaya devam edeceğini ve Bitcoin kabul etmenin opsiyonel olacağını ve onu kabul etmeyen iş yerlerinin cezalandırılmayacağını söyledi. Aslında bakanın söyledikleri, Bitcoin’in de dolar gibi referans parası olduğunu belirten ilgili yasanın 7. maddesiyle çelişen bir söylem. Daha önce de devlet başkanı Nayib Bukele, her işletmenin Bitcoin kabul etmek zorunda olacağını birçok kez söylemişti.

Bu maddenin, sorun yaratıp yaratmayacağıyla ilgili soruya ise bakan Zelaya cevap vermedi.

El Salvador Merkez Bankası’nın Salı günü yayımladığı ve Bitcoin yasasının uygulanmasını kolaylaştırması hedeflenen taslak metinde de bu konunun netleşmediği görüldü. Metinde, bu standartlara uyması gereken kurumların içinde bankalar ve dolar-Bitcoin değişim hizmetini sağlamakla ilgilenen tasarruf ve kredi kuruluşları olacağı belirtildi.

The post El Salvador Maliye Bakanı’ndan açıklama: Bitcoin kullanımı opsiyonel olacak appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments