Friday, April 19th, 2024

Elon Musk Açıkladı! Tesla Yeniden Bitcoin Ödemelerini Kabul Edebilir

Elon Musk Açıkladı! Tesla Yeniden Bitcoin Ödemelerini Kabul Edebilir

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından yapılan bir açıklamaya göre Bitcoin madenciliği, yenilenebilir enerji tüketiminde %50’ye veya bu rakamın üzerine çıkmış olabileceğini bildirdi. Musk, kripto para sektörünün daha yeşil bir geleceğe yaklaştığına inanıyor.

Musk, elektrikli otomobil devi Tesla’nın ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini kullanmasına sıcak baktıklarını, ancak buna karar vermeden önce gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Tesla CEO’su, Tesla’nın henüz Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceği konusunda ısrarcı tavrını koruduğunu ifade ediyor.

Elon Musk Daha Yeşil Bir Kripto Geleceği Tasarlıyor

Tesla CEO’su, Bitcoin madenciliğindeki enerji tüketiminin yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yönlendirildiğini belirtti Ancak sektörün bu kaynaklara kayma hızının da sorgulanabilir olduğunun altını çizdi.

Musk’a göre bu kaynaklarla bu kadar kısa sürede enerjiyi artırmak kolay değil. Ancak Tesla, sürdürülebilir enerjiyi artırmayı hedefliyor ve bu nedenle Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi konusunda durum değerlendirmesi yapmaları gerekiyor.

Bitcoin Madenciliği

Musk, Bitcoin madenciliğinin daha çok yenilenebilir kaynaklara kaydığını ve bunun sonucunda Çin’deki ve diğer ülkelerdeki ağır hizmet kömür santrallerinin çoğunun çalışmayı durdurduğunu belirtti.

Ancak buna rağmen Musk, yenilenebilir enerji tüketiminin %50 veya daha fazla olup olmadığını doğrulamak için bu eğilimi değerlendirmekte ısrar etti. Bununla birlikte, Tesla CEO’su eğer bu verilerin doğru olduğunu onaylarsa Tesla, Bitcoin ödemelerini tekrar kabul etmeye başlayabilir.

Tesla Bitcoin Ödemelerini Yeniden Kabul Edecek Mi?

Tesla, Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların aşırı kullanımı nedeniyle Mayıs ayında Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi durdurdu. Tesla CEO’sunun duyuruyu yapmasının hemen ardından, Bitcoin’in fiyatı 40.000 doların altına geriledi. Elon Musk duyurunun ardından kısa bir süre sonra, madencilerin, operasyonları için %50’nin üzerinde yenilenebilir enerji kullanmaya başladıklarında Tesla’nın BTC ödemelerine yeniden başlayacağını açıkladı.

Öte yandan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen “The ₿ Word” etkinliği sırasında Tesla’nın, sahip oldukları üç kripto varlığın BTC, ETH ve DOGE olduğunu belirtirken Tesla’nın varlıklarını satmadığını açıkladı.

Tesla CEO’su ayrıca, Bitcoin’de yaşanan bu sert düşüşle birlikte kendisinin de zarar ettiğini belirtti.

Facebook Comments