Saturday, February 24th, 2024

“Elon Musk Etkisi”, Dogecoin (DOGE) İçin Kanıtlandı!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kripto para sektörüne yönelik atılımları ile de tanınıyor. Musk, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile ilgili birçok tweet atsa da asıl favorisinin başka bir kripto para birimi olduğu söylenebilir. Musk’ın favorisi ise sektörün ilk yıllarında tamamen eleştiri ve şaka amaçlı piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE) olarak biliniyor.

Elon Musk ve Doge Hayranlığı

Elon Musk, daha önceki yıllarda birçok defa Dogecoin hakkında tweet attı ve kendi profilinde bile bununla ilgili değişimler yaptı. Elon Musk’ın 20 Aralık 2020 tarihinde attığı ve devamında %150 DOGE fiyat artışı görülen tweet ise “Elon Musk Etkisi” olarak bilinen durumu resmen kanıtladı.

Dünyanın en zengin adamı o tarihte “tek kelime: DOGE” ifadesini kullandı. Finansal tavsiye vermeyen veya hiçbir öneride bulunmayan Musk’ın bu tweet’i sonrasında Dogecoin’in Google üzerindeki aranma verileri tüm zamanların rekoruna ulaştı. Tweet sonrasındaki 3 ve 9 Ocak 2021 tarihleri arasında Dogecoin aranmalarının Bitcoin aranmalarını bile geçtiği görülüyor.

DOGE Fiyatına Pump Yaptı

DOGE, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1 yıl içerisinde %269 yükseliş kaydetti. 1 yıl önce 0,002 dolar seviyesinden işlem gören DOGE, Musk’ın tweet’i sonrası 0,010 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise en büyük 37. kripto para birimi olan DOGE’un 0,009 dolarlık birim fiyata sahip olduğu görülüyor.

Elon Musk’ın DOGE hakkında “benim favori kripto param” ifadesini kullanmasının ise birden fazla sebebi olabilir. DOGE, diğer kripto paraların aksine hiçbir hedefe veya yol haritasına sahip değil. Tamamen kripto para sektörünü eleştirmek amacıyla piyasaya sürülen DOGE’un Shiba Inu olarak da bilinen bir köpeği proje yüzü ve maskot olarak seçmesi ise kısa sürede herkesin bunu tanımasını sağladı.

Elon Musk da daha önce Shiba Inu cinsi köpeği defalarca paylaşıp, aslında bu ilginin nereden geldiğini belli etmişti.

Facebook Comments