Thursday, April 18th, 2024

Elon Musk, İnsansı Robot olan “Tesla Bot”u Tanıttı

Tesla 1,75 boyunca insansımsı ve genel amaçlı bir robot üzerinde çalıştığı açıkladı. Bugün Yapay Zeka Gününde bu robota benzer kostümü olan bir oyuncu üzerinden Elon Musk tanıtımı yaptı. Musk prototipin gelecek yıla planlandığını söyledi.

Gerçi Elon Musk nisan 2019’da da 2020 yılında yollarda bir milyon otonom “robotaksi” olacağını söylemişti. Yıl 2021 ve bu robotaksi hiçbir yerde görülmüyor. Dolayısıyla duyurusu biraz şüphe ile de karşılandı.

Tesla Bot, kod adı “Optimus” ve şirketin kendi arabalarında otonom sürüş için kullandığı aynı çipler ve sensörler tarafından destekleniyor. Yaklaşık 1,75 m boyunda olan robot, kafasında bir ekrana sahip. 45 kilo taşıyabilecek, 150 kilo kaldırabilecek ve saatte 5 mil koşabilecek.

Musk, insansı robot çalışırsa ve bugün sadece insanların yapabileceği tekrarlayan görevleri yerine getirebilirse, şirketin işgücü maliyetlerini aşağı çekerek dünya ekonomisini dönüştürme şansı olduğunu söylüyor.

Robotlar üzerinde sadece Tesla çalışmıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, NVIDIA’nın Jetson Xavier NX AI Süper Bilgisayarı tarafından desteklenen ve 128 GB’a yakın endüstriyel sınıf SSD ile eşleştirilmiş, CyberDog’u kısa bir süre önce tanıttı. Mobil uygulama ile yönetilen robot köpek, sesli kontrol ve uzaktan kumanda kullanılarak kontrol edilebiliyor. Koşma, zıplama, sola veya sağa dönme ve öne eğilme gibi geniş bir hareket yelpazesine sahip[1].

Elon Musk, İnsansı Robot olan “Tesla Bot”u Tanıttı – Türk İnternet.

Facebook Comments