Saturday, January 28th, 2023

Elon Musk’ın Bitcoin Adımları Yasadışı Mı?

Geçen yılın Temmuz ayında bir Twitter kullanıcısı Elon Musk’tan biraz Bitcoin (BTC) istedi. Bu istek tabii ki bir şakaydı ve Musk da nazikçe yanıt vererek daha bilinmeyen bir dijital varlığa işaret etti: “Affedersiniz, ben sadece Doge satıyorum!”

Elon Musk ve Dogecoin

Dogecoin (DOGE) bir şaka coin’i olarak piyasaya sürüldü ve aslında herhangi bi değer kazanması ya herhangi bir soruna çözüm getirmesi hiçbir zaman amaçlanmadı. Hatta insanlar DOGE’nin bir süre sonra piyasadan silinip gitmesini bekliyordu. Nitekim 2013 yılında piysaya sürülen DOGE, Bitcoin ve Ethereum gibi hem bir amaca sahip hem de sorunları çözen kripto birimleri arasında kayboldu gitti. ,

Ancak Elon Musk’ın Dogecoin hakkında tweet’lar göndermeye başlaması ve Dogecoin’i önemli bir yere koyması sebebiyle DOGE değerlenmeye başladı. DOGE’un insanların para birimi olduğunu ifade eden Musk, daha önce de “Dogecoin benim güvenli kelimem” sözlerini kullanmıştı.

Elon Musk ve Bitcoin

Tesla CEO’su Bitcoin ile de yakından ilgilendi ve hatta geçtiğimiz günlerde Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak güncelleyerek BTC’nin 6.000 dolar yükselmesini sağladı. Bununla birlikte Tesla çok kısa süre önce 1,5 milyar dolar değerinde BTC aldığını açıkladı ve bu haber Bitcoin’i 48.000 doların üzerine çıkardı.

Musk’ın bu hamlelerinin ve paylaştığı tweet’lerin yasal olup olmadığı ise hala soru işareti yaratıyor.

Musk Yasadışı Mı Davranıyor?

Avukatların yaptığı açıklamalara göre Musk’ın şu ana kadar yaptığı hiçbir açıklamada yasadışı bir durum yok.

Twitter’da 46 milyon takipçisi olan Musk, Dogecoin gönderilerinin, gerçekten sadece şaka amaçlı olduğunu açıkladı. Ancak Blockchain Araştırma Laboratuvarı’ndan yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, hala pazar üzerinde önemli bir etkiye sahipler.

Ama avukatların yaptığı açıklamalara göre Musk’ın paylaştığı tweet’ler ve Tesla’nın Bitcoin satın almasının hiçbir yasadışı durumu bulunmuyor.

Facebook Comments