Friday, February 23rd, 2024

Elon Musk’ın Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin (BTC) Tweetleri Yatırımcılara Kazandırdı mı?

Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk, şu sıralar durulsa da bir dönem sadece Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) hakkında tweetler attı. Ünlü girişimcinin bu tweetleri bazılarına yararken bazılarına ise zarar ettirdi. Peki toplamda ne kadar kişi Musk’ın bu gönderilerini dikkate aldı?

Elon Musk’a Güvenenlerin Oranı Kaç?

PipIsay tarafından yapılan ankete göre, yatırımcıların önemli bir kısmı Tesla CEO’sunun attığı tweetleri dikkate alarak yatırım yaptı. Yayınlanan anket sonuçlarında, ankete katılan Amerikalıların %37’sinin Elon Musk’ın tweetlerini baz alarak yatırım yaptığı veya en azından bunu gözden geçirdiği vurgulanıyor.

Katılımcıların %16’sı ise direkt olarak Musk’ın tweetlerindeki tavsiyelere uyarak yatırım yaptığını ve Musk’ın yorumlarını inanılmaz derecede dikkate aldığını ifade etti.

Musk’ın Tweetleri Yatırım Tavsiyesi Olarak Görüldü

30.400 kişi ile yapılan ankete katılanların neredeyse yarısı ise Musk’ın piyasayı altüst eden ifadelerini oldukça komik buluyor. Tabii ki bunda Musk’ın ara ara attığı esprili tweetleri ve gönderileri de etkili olmakta. Katılımcıların %15’lik kısmı bundan emin değilken %29 ise bu gönderilerin komik olmadığını ifade etti.

Buna ek olarak ankete katılan Amerikalıların %48’i ise Elon Musk’ın bir dahi olduğunu, %7’si ise kendisinin bir dallama olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yarısı, Musk’ın tutkusunun ve işe kendini vermesinin takdire şayan olduğunu vurgularken %35’lik kısım ise Musk’ı kibirli buluyor.

DOGE Fiyatı Düşüşe Geçti

Elon Musk özellikle DOGE ile ilgili attığı tweetleri ile ses getirdi ve şaka amaçlı üretilen kripto para biriminin top 10 içerisinde bile kendine yer bulmasını sağladı. 0,089 dolara kadar yükselen DOGE bir dönem tam anlamıyla herkesin diline düşse de fiyatın yükselişi gibi düşüşü de sert oldu. Şu an herkesin konuştuğu DOGE, Musk etkisi olmadan devamlı olarak düşüş yaşıyor.

Elon Musk’ın DOGE ile ilgili tweetlerini bitirmesinin arkasındaki temel sebebin ise SEC tarafından açılan soruşturma olduğu tahmin edilmekte. ABD’nin menkul kıymet regülatörünün DOGE tweetleri nedeniyle Musk’ı soruşturduğu haberi sonrasında bu tweetler bir anda kesildi. Musk ise bu konuda yaptığı açıklamada durumdan rahatsız olmadığını ima ederek, soruşturmayı olumlu karşıladığını gösterdi.

Aslında Musk’ın ifadeleri sadece DOGE fiyatını değil aynı zamanda Bitcoin fiyatını da günden güne olumlu etkiledi.

Facebook Comments