Saturday, February 24th, 2024

Elon Musk’ın Son Açıklaması Hiç Beklenmeyen Bir Kripto Parayı Etkiledi: 3 Kat Yükseldi

Tesla ve SpaceX’in milyarder CEO’su Elon Musk, kripto para sektörünü yakından takip etmeye ve kendisini takip ettirmeye devam ediyor. Bitcoin (BTC) ile başlayan ancak Dogecoin’e (DOGE) sıçrayan Elon Musk tweetleri etkisi, bu sefer ise hiç ummadık bir yere ulaştı.

Elon Musk’ın Tweeti Bu Sefer Hedef Şaşırttı

Tesla CEO’su Elon Musk, dün yayınladığı gönderisinde kendisi ve ailesi için Shiba Inu cinsi bir köpek alacağını vurguladı. Elon Musk’ın her tweetini yatırım tavsiyesi olarak algılayan güruh ise tahmin edileni yaparak Shiba Inu isimli bir kripto para aramaya başladı.

Aslında Musk’ın burada vurgu yaptığı kripto para ve konu yine Dogecoin (DOGE) oldu. Dogecoin’in görseline bakıldığında bunun internetin en popüler karakterlerinden Shiba Inu cinsi köpek olduğu görülüyor. Musk burada dolaylı bir yoldan DOGE vurgusu yapsa da acemi yatırımcıların Shiba Inu isminde bir kripto para araması, 10.000’den fazla kripto paranın bulunduğu sektörde bir cevap buldu.

SHIB Fiyatı Rekor Kırdı

CoinGecko verilerine göre bu tweet öncesinde dip seviyede bulunan kripto para Shiba Inu (SHIB), bu tweet sonrasında 0,00000008 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 24 saat içerisinde %300 yükseliş elde eden SHIB, tek bir tweet ile değerini üçe katlayarak başarması zor bir duruma imza attı.

1 Ağustos 2020 tarihinde kripto para piyasasına giriş yapa SHIB’in 30 Ocak 2020 tarihine kadar neredeyse ölü olduğu ve hiçbir fiyat hareketine sahip olmadığı görülüyor.  SHIB fiyatı zirveye ulaştıktan sonra ise düşüş yaşasa da hala son 24 saat içerisinde %185 yükseliş yaşamış konumda ve bunu korumaya devam ediyor.

Elon Musk, DOGE’dan Vazgeçmiyor

Elon Musk’ın bu tweetinin %300 etki etmesinin bir diğer sebebi ise SHIB’in toplam ticari hacminin bu tweet öncesinde 1 milyon dolar seviyelerinde olması olarak görülüyor. SHIB’in ticari hacmi bu tweet sonrasında ise 28 milyon doların üzerine çıktı.

Elon Musk’ın DOGE üzerindeki etkisi de aslında yaşanan bu olayla net bir şekilde görüldü. Musk’ın kripto para sektörü ile ilgili tweetleri SEC’nin kendisini soruşturmasına yol açsa da ünlü isim bunu dolaylı yoldan yapmaya devam edecek gibi gözüküyor. Shiba Inu mesajı SHIB fiyatını arttırsa da bunun hedefinin DOGE olduğunun bariz olması da bunun en büyük kanıtı.

Facebook Comments