Friday, February 3rd, 2023

Elon Musk’ın Yeni Dogecoin (DOGE) Paylaşımı Yine Ses Getirdi!

Elon Musk, PayPal’ın kurucu ortağı olmanın yanı sıra Tesla ve SpaceX CEO’su olarak dünya çapında tanınmaktadır. Ancak Musk, son zamanlarda kripto para birimleri ve özellikle Dogecoin (DOGE) hakkında yaptığı açıklamalarla da adından sıkça söz ettiriyor.

Dogecoin ve Elon Musk

Musk’ın en sevdiği ve desteklediği kripto para biriminin Dogecoin olduğunu artık neredeyse herkes biliyor. Başlangıçta bir şaka coin’i olarak piyasaya sürülen DOGE bu sene Musk’ın açıklamaları ile bir kez daha popüler hale geldi. Musk yılın başında yaptığı açıklamalarda, Dogecoin’in “halkın kripto para birimi” olduğunu ifade etmişti.

Buna ek olarak Musk, “Dogecoin’in dünyanın gelecekteki para birimi” olabileceğini de dile getirdi. Musk yaptığı son açıklamada ise DOGE’nin tersten okunuşunun “Egod” olduğunu yazdı.

Aslında bu eğlence amaçlı yapılmış bir açıklamaydı ancak kripto ekosisteminde hemen yanıtlar verilmeye başlandı. Elon adı da dahil olmak üzere kripto paranın diğer benzer kulağa hoş gelen kelimelerinin ve adlarının tersten okunuşunu yazmaya başladı.

SEC, DOGE ve Musk

Geçen hafta ortaya atılan söylentilerde Elon Musk’ın DOGE ile ilgili yaptığı açıklamaların Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından araştırıldığı ifade edilmişti.

Çünkü Tesla CEO’su son zamanlarda sık sık DOGE ile ilgili tweet’ler paylaşıyor ve coin’in fiyatı bu açıklamalardan etkileniyor.

Bununla birlikte Musk, bu yılın başlarında Twitter biyografisinde Bitcoin‘i birkaç günlüğüne etiketledi ve ardından Bitcoin destekçisi olduğunu duyurdu. Her iki tweet de Bitcoin’in birkaç saat içinde 32.000 dolarlık alandan 38.500 dolar seviyesine hızla hareket etmesine neden oldu.

Bundan kısa süre sonra ise Tesla’nın 1,5 milyon dolarlık Bitcoin aldığı açıklandı.

Facebook Comments