Tuesday, April 16th, 2024

En Anlaşılır Şekilde! Kripto Paralarda Teknik Analiz: Hareketli Ortalamalar Nedir?

Geleneksel finans çevrelerinde çok aşina olunan bu kelime “hareketli ortalama” bazı kripto para yatırımcıları tarafından henüz öğreniliyor. Elbette öğrenmek için hiçbir zaman geç değil. Sürekli olarak makale, haber ve sosyal medya içeriklerinde karşılaştığınız hareketli ortalamalar nedir? Kaç çeşit hareketli ortalama vardır, farkları nelerdir? Bunların hepsini tek tek inceliyor olacağız.

Hareketli Ortalamalar

Öncelikle hareketli ortalamalar teknik analiz alanında önemli bir yer kaplıyor. Fiyatın mevcut görünümü ve potansiyel hareketleri aynı zamanda ulaşması gereken hedefleri bu veriler ışığında tespit edebiliyoruz. Sosyal medyada takip ettiğiniz uzman isimlerin de sıklıkla kullandığı “hareketli ortalamalar” sizin en azından temel seviyede bilmeniz gereken önemli bir konudur.

Trend göstergelerini oluşturabilmek için birçok hareketli ortalama varyasyonundan yararlanılır. Geçmiş veriler ışığında oluşturulan hareketli ortalamalar bize fiyatın hangi trendi takip ettiğiyle ilgili bilgi verir.

Hareketli Ortalama Türleri

Kısa, orta ve uzun vadeli yatırımcıların kullanabileceği farklı hareketli ortalamalar bulunmaktadır. Bu hareketli ortalamaları iki ana başlığa ayırabiliriz. Birincisi “Basit Hareketli Ortalama” yani SMA, ikincisi ise “Üssel Hareketli Ortalamalar” yeni EMA olarak isimlendirilir. Bu kısaltmaları okuduğunuz metinlerde mutlaka görmüş olmalısınız.

Basit Hareketli Ortalamalar

SMA belli bir zaman aralığındaki veriyi ele alır ve ortalamasını çıkarır. Gün bazlı farklı şekilleri vardır. Örneğin SMA 10, son on günün fiyat ortalamasını hesaplar. Yani SMA içindeki veri seti sürekli olarak kendini yeniler.

Ancak bu hesaplama yapılırken fiyat hep eşit ağırlığa sahiptir. Bu birçok uzman tarafından eksiklik olarak görüldüğü için EMA doğmuştur. SMA ve EMA’nın birlikte kullanımı daha tutarlı sonuçlar verebilir.

Üssel Hareketli Ortalamalar

EMA ani fiyat hareketlerine karşı daha güçlü uyarılar gönderir. SMA’nın aksine hesaplamada eşit bir ağırlık yoktur. Arka plandaki hesaplama denklemi biraz daha farklı çalışır. Günlük ve kısa vadeli yatırım yapan kişiler tarafından yoğun biçimde kullanılır.

Elbette ne işe yaradığını bilmeniz, nasıl hesaplandığından daha önemlidir. Çünkü güncel EMA ve SMA verileri borsaların grafiklerinde görülebilmektedir.

Hareketli Ortalamaların Avantajı

Klasik olarak 50,100,200 günlük hareketli ortalamalar daha çok kullanılır. Fiyatın trend çizgisini oluşturan önemli bir değer olduğu için MA dediğimiz hareketli ortalamalar yakından takip edilmelidir. Değerlerin artıyor olması trendin yükseldiğine işaret eder, geçmiş benzer hareketlerle fiyat karşılaştırılır ve yön tayin edilir.

Farklı trend çizgilerinin kesişmesi gibi önemli durumlar yaşanır. Bu tarz olayları genelde “kıyamet senaryosu yaklaşıyor” tarzında haberlerden okursunuz. Örneğin kısa vadeli hareketli ortalamalar, uzun vadeli ortalama çizgisinin üzerine çıktığında yukarı yönlü bir trend başlar. Buna genelde boğa kesişmesi denilir.

Tam tersi bir kesişmeye ise ölüm çaprazı ismi verilir. Genelde grafikte bu hareket görüldükten sonra büyük bir düşüş görülür. Bazı durumlarda düşüş sonrasında da bu hareket yapılabilir. Ayı trendinin devamını destekler.

Hareketli ortalamalar geçmiş fiyat hareketleri ışığında oluştuğu için size çoğunlukla gelecek sinyali vermez. Örneğin büyük bir yükseliş olur ve altın kesişme yaşanır. Siz grafikte bunu görürsünüz yani iş işten geçmiş fiyat yükselmiştir. Fakat eğer hacimli bir kırılma yaşanmışsa yükselişin devam edebileceğini veya güçlü bir yükselen trende girildiğini tespit etmeniz mümkündür. Elbette bu durumda kısa ve orta vadeli pozisyonlarınız için fikir sahibi olursunuz.

Facebook Comments