Monday, January 30th, 2023

En Büyük İnternet Altyapısı Şirketi Cloudflare’dan Altcoin’e Destek!

İçerik dağıtım ağı ve DDOS koruması sağlayıcısı Cloudflare, Ethereum’un The Merge güncellemesini destekleyeceğini ve Ethereum ağ geçitlerinde Sepolia ve Goerli test ağları (testnet) için destek sunacağını duyurdu. İnternet altyapısı sağlayıcısı devinin The Merge için sunacağı destek, kullanıcıların ve cihazların Ethereum ağına erişiminin önünü açacak olması bakımından oldukça önemli.

Cloudflare’dan Ethereum’a Destek

Cloudflare, şu anda yüzde 80 pazar payı ile dünyanın en büyük internet altyapısı sağlayıcısı. FTX, KuCoin, Kraken, Coinbase, WazirX, eToro, CoinMarketCap, Coingecko, Nexo dahil olmak üzere birçok dev kripto platformu internete güvenle bağlanmak için Cloudflare’ın sağladığı altyapıyı kullanıyor.

Cloudflare, 13 Eylül’de yaptığı duyuruda, Ethereum ağının The Merge güncellemesini destekleyeceğini belirtti. Ayrıca, Ethereum ağ geçidi artık Sepolia ve Goerli test ağlarının (testnet) destekleyecek. Bu destekle birlikte kullanıcılar, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) test etmek ve geliştirmek için The Merge’nin test ağlarını kullanabilecek ve ayrıca ağdaki güncellemeleri de test edebilcek.

Cloudflare’ın test ağları için sunduğu destek, güncellemelerin Ethereum mainnet’te (ana ağ) sunulmasından önceki son değişikliklerin uygulanmasında güvenilirlik, fizibilite ve güvenlik sağlayacak. Şirket, ayrıca Ethereum ekosistemini desteklemek için işletilen Rinkeby test ağı için sunduğu desteği sonlandırdığını da açıkladı. Rinkeby test ağıı, Ethereum Vakfı tarafından belirlenen zamana göre 15 Ocak 2023 tarihinde tamamen kullanımdan kaldırılacak. Buna ek olarak Ethereum Vakfı, The Merge test ağları Kiln, Ropsten ve Rinkeby de yakında kullanımdan kaldırılacak ve kapatılacak olmasından dolayı kullanıcıların ve geliştiricilerin Goerli veya Sepolia test ağlarına geçiş yapmaları gerektiğini duyurmuştu.

Ethereum Ağı The Merge için Hazır

Ethereum Vakfı’nın The Merge için sunduğu takipçi aracına göre, Ethereum’un The Merge güncellemesi 15 Eylül’de TSİ 07.00 civarında gerçekleşecek. Ayrıca, düğümlerin neredeyse yüzde 85’i son Ethereum istemci sürümlerine güncellenmiş durumda. Bu da The Merge hazırlığının büyük oranda tamamlandığı anlamına geliyor. Şu anda, The Merge’nin gerçekleşmesi için çıkarılması gereken 5 bin blok kaldı. Ethereum, iş ispatından (PoW) hisse ispatı (PoS) konsensüsüne geçmesiyle madenciler saf dışı kalacak.

Öte yandan ETH, yazım sırasında son 24 saatte kaydettiği yüzde 5,36 düşüşle bin 610 dolardan işlem görüyor.

Facebook Comments