Tuesday, April 16th, 2024

En Yoğun Gündemlerden Birine Sahip Bu Altcoin, 3 Dolar Hedefine Ulaşabilecek Mi?

Popüler kripto para birimlerinden biri olan Cardano (ADA), son birkaç aydır 1 dolarlık fiyat bandının üzerinde işlem gördü. ADA, 1 dolar sınırına dayansa da buradan düşmeyerek önemli bir performansa imza attı. Tüm piyasa düşüş trendindeyken bile 1 dolarlık kaleyi başarıyla savunan Cardano, bu bölgeye sıkı sıkıya tutundu.

Cardano fiyatı, son bir haftada %24’lük artışla dikkatleri üzerine çekti. ADA gün içerisinde 1.89 dolar ile son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra ADA, dün Kraken’de en çok işlem gören 5 kripto para biriminden biriydi.

Cardano Rallisi Başladı

Cardano yatırımcılarının beklediği ralli başladı. Akıllı sözleşme hype’ı ve geliştirme faaliyetinin hızı artış trendine katı sağladı. IOHK CEO’su Charles Hoskinson, geçtiğimiz günlerde akıllı sözleşme lansman tarihinin cuma günü açıklanacağını duyurmuştu. Ancak popüler yönetici, lansmanın önümüzdeki ay planlanan Cardano Zirvesi’nden önce gerçekleşecğeine dair ipuçları verdi. Hafta sonu boyunca kullanıcıları Alonzo Purple test ağına dahil ederken Alonz yükseltmelerinin üçüncü ve son aşamasını belirledi.

Alonzo Purple’ın akıllı sözleşmeleri destekleyen ve Cardano ağında DeFi‘yi kolaylaştıran ilk tamamen halka açık ana ağı olacağını belirtmekte fayda var. Cardano’nun uzun vadeli geliştirmek stratejisi inkar edilemez bir şekilde etkileyici olmaya devam ediyor. Ancak öte yandan kısa vadeli planların tarihleri gecikti.

Yatırımcıların Tepkisi

Cardano yatırımcıları, Hoskinson’ın güncellemesine olumlu tepki verdi. Hem spot hem de türev piyasa verileri, bu tutumla uyumlu eğilimler gösterdi. Grafikten de görülebileceği üzere toplam IO 530 milyon dolar değerinde. Nitekim, mevcut seviyeler haziran ayı ortası dönemine oldukça yakın hatta eşit denilebilir. Genel bir değerlendirmede bu veriler yatırımcıların ADA ilgisinin geç sahneye çıktığını aktarıyor.

Bunun yanı sıra IO’nun mayıs ayındaki rallide 1.3 milyar dolar ulaştığı ve hali hazırdaki seviyenin bu noktadan oldukça uzak olduğu belirtilmelidir. Santiment verilerine göre spot hacmi bu yazının kaleme alındığı sırada haziran ayı ile benzerlik gösterirken şubat ve mayıs aylarındaki seviyelerden oldukça uzak kaldı.

Bu bağlamda, ADA fiyatının mevcut seviyelerden zıplaması için hacimlerin önemli ölçüde artması gerekir. Ayrıca Bybit fonlama oranı grafiğinde eğilim yukarı yöne kayıyor. Genel olarak bu metrik, mayıs ayının ortasındaki büyük gerilemenin ardından sıfır ila negatif bölge arasında konumlanıyordu. Ancak 6 ağustostan bu yana uzun vadeli yatırımcıların baskınlığı ile pozitif bölgeye taşındı.

Yukarı Yönlü Hareket Devam Edecek Mi?

Birçok uzman bu soruya evet yanıtını rahatlıkla verebilir. Fiyat grafiğindeki eğilim şimdiden değişmeye başlarken Hoskinson’ın duyurusunun akabinde ADA fiyatının cuma günü artması beklenebilir. Ayrıca lansman tarihi yaklaştıkça, akıllı sözleşmeler aktif edildikçe ADA fiyatı 3 dolarlık hedefine yürüyebilir.

Facebook Comments