Saturday, February 24th, 2024

EOS’un CTO’sunun, Hangi Proje İçin EOS’u Bıraktığı Ortaya Çıktı

Block.one’ın kripto para projesi EOS’un CTO’su ve başmimarı DanLarimer, yeni projesini resmen açıkladı. GitHub sayfasında yaptığı açıklamayı Twitter üzerinden de paylaşan Larimer, Clarion ile ilk duyuruyu da yapmış oldu.

Dan Larimer, Clarion OS’i Tanıttı

Larimer, bu projenin dünyadaki herkese hiçbir merkezi yönetim engeli olmadan seslerini duyurabilme imkanı vereceğini belirtti. Clarion OS isimli “arkadaşlar arası” mesajlaşma hizmeti, kriptografik kimlikler oluşturarak mesaj akışlarının aktarılmasını sağlayacak.

Söz konusu mesaj akışları arasında eşler arası e-postalar, gerçek zamanlı video ve sohbetler, bir kişiden atılan ve çok kişi tarafından görülen gönderiler (Facebook ve Twitter benzeri) veya birçok kişi tarafından yayınlanan ve yine birçok kişi tarafından görülen chat odası veya blockchain benzeri yapıları da kapsayacak.

Clarion’un Hedefi Ne?

CTO Larimer, temel hedefinin ise merkezi hizmetlerin verdiği yüksek performansı verirken aynı zamanda merkezsiz olmayı da elde etmek olduğunu vurguladı. Bu da insanları merkezi kurumların elinden kurtararak konuşma özgürlüğü sağlayacak.

dan larimer cto

Dan Larimer sektörde en çok EOS blockchain projesi ile adından söz ettirdi. Ethereum katilleri arasında en çok dikkat çekeni olan EOS, 4 milyar dolarlık ICO ile de rekor kırmıştı. 2018 yılında Ethereum’a ciddi anlamda rakip olacağı belirtilen EOS, daha sonra ise ciddi bir düşüş yaşadı. Larimer buna ek olar ise merkezsiz kripto para borsası BitShares ve sosyal blockchain platformu Steem’i hayata geçirmişti.

Önceki Blockchain Projelerinden Faydalanacak

Ünlü geliştirici, daha önceki projelerinden elde ettiği tecrübelerin ise yeni proje için önemli bir gelişme sağlayacağını ifade etti. Clarion’un kendi kripto para birimine sahip olmayacağı ise bizzat Larimer tarafından vurgulandı. Larimer, şu an birçok geliştiricinin proje üzerinde çalıştığını ve kısa sürede sansüre dayanıklı devasa bir ağ kurulabileceğini belirtti.

Larimer, Google, Amazon ve Apple gibi devlerin sunucu hizmetlerine olan güveni ile insanlara sansür uygulayabileceğini belirterek, bu konuda değişim yaşanması gerektiğini ifade etti. Twitter’ın CEO’su ne kadar kripto para yanlısı gözükse de 2020 yılında Twitter’ın birçok kripto para yatırımcısının hesabını blokladığı ortaya çıkmıştı. Buna ek olarak YouTube da kripto paralarla ilgili içerikleri kısa süre yasaklaması ile adından söz ettirdi.

Facebook Comments