Monday, February 26th, 2024

EPDK’dan dağıtım yatırımlarını ve ilçelere gaz ulaştırılmasını hızlandıracak adım

EPDK'dan dağıtım yatırımlarını ve ilçelere gaz ulaştırılmasını hızlandıracak adım

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz dağıtım yatırımını ve ilçelere doğalgaz ulaştırma sürecini kolaylaştırmak amacıyla ilçelerin dağıtım lisans bölgesi dışında olma kriterini kaldırdı.

EPDK’den yapılan açıklamaya göre, 2019’da 40 ilçe ve beldeye, 2020’de ise 39 ilçe ve beldeye doğalgaz arzı sağlandı. Böylece, geçen yıl sonu itibarıyla 81 il, 589 ilçe ve beldeye doğalgaz ulaştırıldı. 

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin geçen yıl sonu itibarıyla yaptıkları yatırım 26,84 milyar liraya yükselirken, toplam doğalgaz dağıtım şebekesi uzunluğu 153 bin kilometre oldu.

Doğalgaz abone sayısı 17,2 milyona, doğalgazdan yararlanan nüfus ise yaklaşık 54,5 milyona çıktı. Doğalgazın şehrine ulaştığı nüfus ise 67,7 milyon oldu. 

EPDK’nin 11 Şubat tarihli toplantısında, Eskişehir’in Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçeleri, Elazığ’ın Sivrice ilçesi ve Çanakkale’nin Çardak beldesi, doğalgaz dağıtım bölgesi lisans kapsamına dahil edilerek yatırım programına alındı. 

YATIRIM SÜREÇLERİ KOLAYLAŞACAK, GAZ DAHA FAZLA İLÇEYE ULAŞACAK

EPDK kararıyla lisans kapsamı içindeki ilçelerin de nüfus kriterini sağlaması halinde yatırım programına alınabilmesi sağlandı ve yeni dönemde ilçelerin dağıtım lisans bölgesi dışında olma kriteri kaldırıldı. 

Ayrıca, şehir besleme hatlarının yapım prosedürü kolaylaştırıldı. Daha önce şehir besleme hattı yatırımları Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından münhasıran veya BOTAŞ ile ilgili dağıtım şirketi tarafından müştereken yapılırken, Cumhurbaşkanı Kararı’nda bu yatırımların ya BOTAŞ ya da ilgili dağıtım şirketi tarafından münhasıran gerçekleştirilmesi hükmü getirildi. Böylece, “müşterek yapım uygulaması” yürürlükten kaldırılarak yatırımların daha da hızlandırılması sağlandı. 

EPDK aldığı son kararla şehir besleme hattı yatırımlarının kim tarafından yapılacağına ilişkin mesafe kriterini 5 kilometre olarak belirledi. 5 kilometre üzerindeki ilçelerde BOTAŞ, 5 kilometre ve altındaki ilçelerde ise dağıtım şirketleri şehir besleme hattı yatırımını yapacak.

Aynı zamanda nüfus verilerinin temin edilmesine ilişkin prosedür değiştirilerek yatırım süreçlerinde zaman kaybının önüne geçildi. 

Facebook Comments