Tuesday, January 31st, 2023

Erdoğan’dan yeni rezerv ve faiz açıklamaları…TL’ye yaramadı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada döviz rezervleriyle ilgili, “Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı.” dedi. Erdoğan, damadı olan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilişkin de “CHP’nin sürekli itibar suikastiyle saldırdığı Berat Bey’in gösterdiği gayretlerin şahidiyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı rezervleri kullandığını açıklarken, neden kamuya açık bilgi vererek, bankanın eskiden yaptığı ihaleler yöntemiyle kullanılmadığı konusunda bilgi vermedi. Erdoğan ayrıca, enflasyon ve faizi indirmeye kararlı olduklarını söyledi. Yüksek gıda fiyatları konusunda yapısal sorunlara ve tarım politikasındaki eksikliklere değinmeyen Cumhurbaşkanı, zincir marketleri suçladı ve Tarım Kredi Kooperatifine ait mağaza sayısını artırarak piyasayı dengeleyeceklerini söyledi.

Sabah saatlerine 7,07 seviyesinden sonra değer kaybı ile başlayan dolar/TL Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 7,21 oldu.

Erdoğan, rezervlerle ilgili olarak “Bir süredir maruz kaldığımız ekonomik tuzaklarla mücadele ederken salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorup durduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır. Bu sayede kuru ve faizi çok yükseklere taşıyarak toplumsal kargaşa peşinde olanların oyunlarını da bozduk. Aynı zamanda salgının yol açtığı sıkıntıları azaltmak için de emekliden ihracatçıya, esnaftan işçiye, çiftçiden sanayiciye kadar herkese yönelik çok ciddi destek paketlerini hayata geçirdik.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyon ve faizleri düşürme kararlılığı gösteriyoruz”

Erdoğan, “Enflasyonu düşürme, kur istikrarını sağlama, faizleri aşağıya çekme konusundaki kararlılığımızı, attığımız her adımda gösteriyoruz.” dedi.

Erdoğan, “Bir süredir yavaşlamış olan uluslararası finans ve yatırım çevrelerinin ülkemize ilgisi, giderek artıyor. Kendi yatırımcılarımızı da harekete geçmeye, üretime, ihracata ve istihdama katkıda bulunmaya davete ediyoruz. Milletimizin moralini bozmaya, esnafımızı kışkırtmaya, halkı birbirine düşürmeye çalışanlara fırsat vermeden, bu sıkıntılı süreci nihayete erdirmekte kararlıyız.” diye ekledi.

Tarım Kredi Kooperatifi marketleri sayısının 180’den süratle 500’e çıkarma talimatı verdiğini belirten Erdoğan, “Tarım Kredi marketleriyle, zincir marketlerin özellikle yüksek fiyatlarla vatandaşı adeta sömürdüğü bir noktada piyasayı bizim balanse etmemiz gerekiyor.İlk etapta 500, daha sonra 1000, gerekirse daha da artıracağız. Sizler piyasayı bu şekilde yağmalarsanız kusura bankamyın biz bu adımı atarız atacağız”  dedi.

Cumhurbaşkanı konuşmasını geri kalan kısmında CHP’ye yüklenmeye devam etti.

The post Erdoğan’dan yeni rezerv ve faiz açıklamaları…TL’ye yaramadı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments