Tuesday, November 28th, 2023

Eski Ripple Danışmanı, ABD’nin Yeni Mali İşler Sorumlusu Olabilir!

Wall Street Journal’ın Çarşamba günkü bir haberine göre, eski bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi ve geçmişte Ripple’ın danışma kurulunun bir üyesi olan Michael S. Barr, muhtemelen bir sonraki Mali İşler Sorumlusu (Comptroller of the Currency) olacak.

Ripple Danışmanı Müfettiş Olabilir

ABD Senatosu tarafından onaylanırsa Barr, 2020’nin son yarısında Mali İşler Sorumlusu olarak görev yapan eski Coinbase yöneticisi Brian Brooks’un yerini alacak. Barr şu anda Michigan Üniversitesi Ford Kamu Politikası Okulu’nda dekan olarak görev yapıyor.

Öte yandan Barr’ın, Dodd-Frank Yasası biçiminde banka düzenlemeleri üzerinde çalıştığı Barack Obama yönetiminin Hazine Departmanının bir parçası olduğu biliniyor ve eski Ripple danışmanı konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.

Barr ve Ripple İlişkisi

Barr, 2015 yılında Ripple’ın danışmanlar kuruluna katılmıştı. Ancak bir şirket sözcüsünün bu hafta doğruladığı bilgilere göre Barr’ın artık Ripple ile herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Ancak Barr’ın Ripple’ın danışmanlar kurulundan ne zaman ayrıldığına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Bunların yanında eğer Barr Mali İşler Sorumlusu olarak göreve başlarsa, bu durumda kurumun başına geçen ikinci kripto para birimi destekçisi olacak. Brook’sun yönetimi altındayken kurum, kripto para kullanıcılarının bankacılık hizmetlerin erişimini kolaylaştıracak adımlar attı.

Kripto Paralar İçin Önemi

Aslında Biden yönetimi daha başa geçmeden ve hatta seçim bile yapılmadan bazı isimler Biden’ın yönetiminin kripto para birimleri ve Bitcoin için daha iyi olacağını ifade ediyordu. Nitekim önemli pozisyonlar için düşünülen isimler ve Biden’ın görevinin ilk hamlesi olarak içinde kişisel kripto para birimi cüzdanları ile ilgili düzenleme önerisinin de bulunduğu teklifleri dondurması bu durumun ilk sinyali olarak nitelendiriliyor.

Her ne kadar yeni Hazine Bakanı Janet Ywllen’ın yaptığı son açıklamalarda kripto para birimlerinin yasadışı kullanımı ile ilgili olsa da piyasadaki çoğu isim Yellen’ın eski bakan Steve Mnuchin kadar katı olmayacağını düşünüyor.

Facebook Comments