Saturday, January 28th, 2023

Eski SEC Başkanından Büyük Açıklama: SEC, Ripple’a (XRP) Karşı Açtığı Davada Haksız!

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı yasal bir savaş vermeye hazırlanırken, eski SEC Başkanı Mary Jo White Ripple’ın savunması hakkında açıklamalarda bulundu.

“SEC Haklı Değil”

2013-2017 arasında 31. SEC başkanı olarak görev yapan White Fortune Magazine ile yaptığı röportajda, SEC’in Ripple’a karşı açtığı ve XRP token’larını yasadışı bir menkul kıymet olarak sattığı iddiasında bulunduğu davada düzenleyici kurumun haklılığı konusunda ikna olmadığını dile getirdi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, ”Olayı ballandırmanın anlamı yok. Yasalara ve gerçeklere göre çok yanlış yoldalar.” ifadelerini kullandı ve dava ile ilgili hatalı bulduğu noktalara değindi.

White öncelikle davanın zamanlamasına dikkat çekti ve eski başkan Jay Clayton da dahil olmak üzere SEC’te değişiklik olmadan hemen önce davanın açıldığını dile getirdi. Ayrıca White’a göre Ripple davasının ucu 2012 yılına kadar gidiyor ve eğer bu kadar uzun zamandır adım atılmadıysa bundan sonra da adım atılmış olması doğru değil.

White konuyla ilgili olarak, “Eski bir ABD avukatı ve SEC başkanı olarak, bir davayı çözmek bu kadar uzun sürdüğünde muhtemelen o davayı açmamız gerektiğini bilirsiniz.” sözlerini kullandı.

Düzenleyici Netlik Eksikliği

Eski SEC başkanına göre, şu anda kripto para birimlerinde bir düzenleyici netlik eksikliği bulunuyor ve bu durum SEC’in açtığı davada daha da haksız hale gelmesine sebep oluyor. White yaptığı açıklamalarda, SEC’in Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını kabul etmesinin ardından açılan bu davanın keyfi olduğuna inandığını dile getirdi.

Bunlara ek olarak White, XRP değer kaybı yaşadığı için asıl kaybedenin yatırımcılar olduğunu ifade ediyor ve bu noktada SEC’in bu dava ile yatırımcıları korumayı hedeflediğinin altını çiziyor.

Facebook Comments