Wednesday, December 8th, 2021

Ethereum 2.0 İçin Her Şey Yolunda: Toplanan ETH’leri Değeri 3,6 Milyar Doları Gördü

Ethereum (ETH) fiyatı 1.200 dolar seviyesine kadar geriledi ve ETH yatırımcıları bunun paniğini yaşıyor. Ethereum fiyatının direkt olarak Bitcoin kaynaklı yaşadığı bu düşüş yatırımcıları endişelendirse de altyapıda neredeyse her şeyin istenildiği gibi gittiği görülüyor. Ethereum 2.0 ile ilgili geliştirmeler ve yatırılan ETH miktarı, hiç olmadığı kadar iyi durumda.

Ethereum’un önde gelen geliştiricilerinden Danny Ryan, “ETH 2’nin Durumu” başlıklı yazısında, yaşanan son güncellemeleri ele aldı. Ryan’ın yayınladığı blog gönderisinde özellikle Beacon Chain ile ilgili özellikleri ele aldığı görülmekte. Beacon Chain, Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 arasındaki geçiş ağı olarak biliniyor.

Ethereum Ağına Olan Güven Hiç Olmadığı Kadar Fazla

Ethereum 2.0 için ilk adım 2020 yılında atıldı ve para yatırma kontratı duyuruldu. Ryan’ın açıklamalarına göre ise Beacon Chain temelli bu kontrata şimdiden 3,6 milyar dolar değerinde ETH yatırıldı. Bundan yaklaşık 2 gün önce Ethereum fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdığında ise 2,78 milyon ETH’nin değerinin 4 milyar doların üzerinde olduğu biliniyor.

Ethereum 2.0’ye geçiş öncesi yatırılan bunca fon ise hem staking getirisi sağlıyor, hem de yatırımcılar için yeni bir gelir oluyor. ETH 2.0 için ETH yatırımı yapanların yıllık %9,4 oranında getiri elde edeceği biliniyor. Ancak bunun ne kadar süre devam edebileceğine dair net bir açıklama yok ve ETH 2.0 ana ağı piyasaya sürülene kadar sürebilir.

DeFi Piyasası Bu Gelişme İle Büyüyebilir

Ryan, Ethereum 2.0 ile ilgili geliştirmelerin son hız sürdüğünü ve yatırılan fonlara da bakıldığında protokole güvenildiğini belirtti. Ethereum topluluğu yaşanılan bu güncel düşüşe rağmen ise ilgili kontrata para yatırmaya devam ederek tam orak düşüşe meydan okumakta.

Ethereum 2.0’nin getireceği en büyük faydanın ölçeklenebilirlik sorununu çözülmesi olduğu biliniyor ve yatırımcıların hevesinin temelinde bu yatmakta. ETH ağındaki fahiş işlem ücretleri de böylelikle tamamen ortadan kaldırılmış olacak. DeFi piyasalarının bu gelişme sonrasında önemli bir yükseliş yaşaması bekleniyor.

Facebook Comments