Saturday, April 20th, 2024

Ethereum 2.0 Londra Güncellemesi (Hard Fork) Saatler Sonra Başlayacak! ETH Fiyat Tahmini!

Uzun süredir beklenen büyük Ethereum güncellemesine saatler kaldı. Güncelleme 12,965,000 ile itibariyle yayına alacak. Birçok yeniliği içinde barından bu güncelleme ağdaki bazı sorunları çözmeyi hedefliyor. Peki Ethereum 2.0 (ETH) güncellemesi ne zaman?

Ethereum 2.0 Londra Güncellemesi Ne Zaman?

Önümüzdeki yıl için planlanan büyük Ethereum Serenity güncellemesinin son durağı olarak Londra güncellemesi heyecanla bekleniyor. Ethereum 2.0 Londra Güncellemesi 12,965,000’inci blok itibariyle gerçekleşecek.

Mevcut hash gücüyle ilgili bloğun Perşembe günü 14:55 gibi üretilmesi bekleniyor. Binance gibi büyük borsalar 14:40 itibariyle (tahmini) Ethereum ağ transferlerini askıya alacak. Herhangi bir sorun yaşanmaması için getirilecek bu kısıtlama güncellemenin tamamlanmasıyla birlikte kaldırılacak.

Kısıtlama sebebiyle ETH ve ERC-20 işlemlerinizi bu tarihten önce tamamlamanız gerekir. Ağ güncellemesi sırasında spot ticaret askıya alınmayacak. Ancak fiyat son derece oynak olacağı için işlem açarken dikkatli olmanız gerekir. Birçok uzman Perşembe günü akşam saatine kadar Ethereum pozisyonlarının açılmamasını tavsiye ediyor. Ağda oluşabilecek en ufak bir sorunda fiyat aniden 2.000 dolar altına sarkabilir.

Ethereum 2.0 Londra Güncellemesi Avantajları

Ethereum ağı için bir devrim niteliğinde olan bu güncelleme ağı Proof of Work’tan (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçirecek. Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler olabilir. Özetlememiz gerekirse PoS algoritması kripto paraların madenciler tarafından üretilmesini sağlıyor. Yani ciddi anlamda enerji sarfiyatına sebep oluyor. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk bu konuya değinerek Bitcoin (BTC) fiyatının çakılmasına sebep olmuştu.

PoW algoritmasıyla çalışan ağlar tam anlamıyla madencilerin sırtında yaşıyor. Pahalı mining cihazları sayesinde ağın ayakta kalması sağlanıyor. Günlük olarak belli oranda Bitcoin veya Ethereum kazılarak piyasaya sürülüyor. Bu algoritmanın güçlü bir alternatifi daha bulunuyor.

Daha az enerji harcayan ve ağ güvenliğini PoS algoritmasında olduğu gibi güçlü şekilde sağlayan Proof-of-Stake algoritması ise birçok avantajı içinde barındırıyor. Öncelikle madencilere daha az ihtiyaç olduğu için işlem ücretleri ciddi anlamda azalıyor. Ethereum gas ücretlerinin artmış olması Solana gibi çok sayıda alternatif güçlenmesine sebep olmuştu. Aynı zamanda yeni sistem tamamen hayata geçtiğinde Ethereum’un elektrik ihtiyacı %99 oranında azalacak. Yani Ethereum ağı çok daha çevreci olacak.

Peki madenciler yoksa doğrulama düğümleri kim olacak? PoS algoritmasında sistem “stake” yapan yatırımcılar tarafından korunmaktadır. Geçtiğimiz yıl itibariyle ETH 2.0 sistemlerine rekor düzeyde Ethereum kilitlendi. Milyonlarca yatırımcı elindeki varlıkları sisteme kilitleyerek ağ güvenliğine katkıda bulunuyor. Bununla birlikte işlem ücretlerinin 3/1’i yakılarak ETH arzı da yıllık %4 daraltılacak. Yani güncelleme 2022 sonuna kadar tam anlamıyla biterse Ethereum fiyatları ciddi anlamda yukarı çıkabilir.

Facebook Comments