Monday, February 26th, 2024

Ethereum 8 Şubat: ETH’da Beklenen Gün Geldi, Fiyat Nasıl Tepki Verecek?

Ethereum (ETH) için haftalardaki beklenen tarih geldi çattı. Bugün Chicago Mercantile Exchange /CME) bugün Ethereum vadeli işlemlerini platformunda listeleyecek. Bu önemli adımın ETH fiyatı üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise hem heyecanla hem de endişe ile bekleniyor.

CME ETH Vadeli İşlemleri

Yapılan açıklamalara göre CME ETH vadeli işlem sözleşmelerinin her biri 50 ETH değerinde olacak ve fiyatlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Gemini, Kraken, itBit, Coinbase ve Bitstamp’teki ETH fiyatlarının ortalamasına göre belirlenecek.

Buna ek olarak ETH, CME’nin ilk kripto para odaklı vadeli işlem sözleşmeleri olmayacak. CME, 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin vadeli işlemlerini listelemişti. Vadeli işlemlerin haberi BTC fiyatında büyük artışa katkıda bulundu. Ama vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi ile BTC’nin 20.000 dolardan 3.500 dolara düşüşü başladı.

Ethereum Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Bitcoin’deki gibi bir durumun tekrar etmesi halinde ETH fiyatının da vadeli işlemlerin ardından düşüşe geçmesi bekleniyor. Ancak böyle bir durum kesinliğini korumuyor ve piyasada tam tersi bir hareket de görülebilir.

5 Şubat’ta 1.762 dolar ile yeni bir rekor imza atan ETH sonrasında yaşadığı düşüşle 1.480 dolara kadar geriledi. Ancak bu noktada güçlü bir destek oluştu ve fiyat 1.600 doların üzerine yükseldi.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre ETH 1.750 dolar bandında güçlü bir dirençle karşılaşıyor ve bugün piyasada hakim olan endişe duygusu yerini heyecana bırakırsa fiyatın 2.000 dolar doğru yükselişe geçebileceği düşünülüyor.

ETH Kritik Seviyeler

Ethereum ana destek ve direnç seviyelerini henüz test etmediğini ifade eden analistler 8 Şubat’ın bu testler için oldukça uygun olduğunu düşünüyor. Yapılan açıklamalara göre ETH’un yeniden 1.700 doların üzerine çıkabilmesi için daha geniş bir piyasa desteğine ihtiyaç var.

Ancak eğer 1.600 dolardaki önemli destek kırılırsa ve düşüş başlarsa fiyatın önce 1.507 dolarlık önemli desteği ve ardından 1.399 dolardaki önemli desteği test edebileceği düşünülüyor.

Facebook Comments