Saturday, January 28th, 2023

Ethereum Denver Konferansı’nda NFT Projeleri İlgi Odağı Oldu

Non-Fungible denilen, sadece belirli sayıda üretilebilen tokenler son birkaç aydır son derece popüler. Geçtiğimiz hafta, Covid-19 salgını nedeniyle online ortamda gerçekleşen Ethereum Denver Konferansı’nda çok sayıda yeni NFT projesi sergilendi.

5-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Ethereum Denver Konferansı, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Bu yıl oldukça rağbet gören non-fungible tokenler, DeFiPrime radarına takılmayı da ihmal etmedi.

Konferansta NFT Etkisi

Temel olarak, non-fungible tokenler ancak belirli sayıda olabilen benzersiz dijital varlıklardır. Bu da onları özel koleksiyon varlıkları yapar. Ethereum ERC-721 tabanlı olmaları bu tokenleri doğrulanabilir nadir dijital varlıklar yapar. Geçtiğimiz günlerde Axie Infinity adlı oyun platformunda bir sanal arsa NFT tokeni 888,25 Ethereum karşılığında yani yaklaşık 1,5 milyon dolara satılmıştı.

Masterfile, NFT’leri telif hakkı ihlaline karşı koruyan bir platformdur. Kendi tokenleri MFT ise dijital hakları koruma odaklı bir görüş izleyerek, izne tabi NFT deneyimlerine olanak sağlıyor. Bir başka ilginç platform da, NFT’ler için doğru fiyat ve bilgilendirme hizmeti sunan bir DAO olan NFTea Room. Opensea ve Rarible gibi birkaç farklı platform bu hizmeti veriyor ancak hiçbiri doğru veriyi sunmuyor. Ek olarak, hafta boyunca yapılan yazılım yarışmalarıyla onlarca kişiye ödüller dağıtıldı.

Çok sayıda DeFi projesi de sergilendi

Yoğun NFT ilgisine rağmen etkinlikte DeFi projeleri de boy gösterdi. Freefund, merkeziyetsiz kitlesel fonlama platformu olarak kripto teşvik çalışmalarına hizmet veren bir proje olarak tanıtıldı. Sublimate.Finance ise kullanıcılarına her blok başına ERC-20 tabanlı tokenleri otomatik ödemeli sistemle, sürekli finansal desteği sağlayan bir proje olarak sunuldu.

Muhtemelen, bu kadar fazla proje arasında zamanla çoğu proje dijital ortamdan silinecektir. Ancak sürekli gelişen DeFi ve kripto alanında bu projelerden yalnızca birkaç tanesi sektör için büyük rol oynayabilir.

Facebook Comments