Sunday, December 10th, 2023

Ethereum (ETH) Ağı Yine Can Yakıyor: Rekor Seviye Görüldü

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), yüksek işlem ücretleri ile yine gündemde. ETH fiyatının artması ve ağın ölçeklenebilirlik sorununu zirve yapması ortalama işlem ücretlerinin de rekor kırmasına neden oldu.

Ethereum Fiyatı Düşerken Ağ Tıkandı

Ethereum ağı 2 günde yaşanan %22’lik fiyat düzeltmesi esnasında ise tam olarak savaş meydanına döndü. Gas ücretlerinin ortalaması da 24 saatlik sürede rekor kırdı. Madencilerin sadece işlem ücretlerinden elde ettikleri kazanç ise 50 milyon dolara çok yaklaştı.

Cryptofees tarafından aktarılan bilgilere göre Ethereum ağında son 24 saat içerisinde ulaşılan işlem ücretleri 50 milyon doları geçmeye çok yakın. Bitcoin ağı ile kıyaslama yapıldığında ise fark çok daha net anlaşılabiliyor. Bitcoin ağındaki günlük işlem ücretleri 8,9 milyon dolar getiri sağladı. Ethereum tabanlı merkezsiz kripto para borsalarından Uniswap ve SushiSwap’in ise sırasıyla 5,3 milyon dolar ve 3,7 milyon dolarlık işlem ücreti ile aslında Bitcoin ağına kafa tuttuğu görülüyor.

Ethereum İşlem Ücretleri Rekor Kırdı

Aslında işlem ücretlerinin bu şekilde rekor kırması, son dönemde görülen madenci çılgınlığını da ortaya koyuyor. Ethereum madencilerinin talebi nedeniyle şu an için piyasada son model ekran kartları ya bulunamıyor ya da normal fiyatının 10 katı fazlasına satılıyor. Bazı madencilerin ETH madenciliği için içerisinde üst düzey ekran kartı bulunan dizüstü bilgisayarları bile satın almaya başladığı biliniyor.

Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerinin ise EIP-1559 güncellemesi ile çözülebileceği biliniyor. Ethereum geliştiricileri ve Vitalik Buterin bu güncellemeyi isterken Çinli madencilerin ise buna karşı çıktığı vurgulanmakta. Vitalik Buterin kısa süre önce yaptığı açıklamada da madencilerin bunu kabul etmek zorunda olduğunu ve etmezlerse yerelerine yeni madencilerin geleceğini belirtti.

Vitalik Buterin, Madencilerle Karşı Karşıya

Vitalik Buterin’in bu sert açıklaması tepki çekse de tek bir işlemde 37.000 dolarlık işlem ücreti ödenmesi durumun ciddiyetini tüm çıplaklığı ile ortaya koymakta. Etherscan verilerine göre bir kullanıcı 23 Şubat tarihinde yaklaşık 25 ETH değerinde işlem ücreti ödedi. Bu ücret yanlışlıkla fazlasıyla ödenmiş olsa da bunun yine Ethereum ağında yaşanmış olması tepki çekti.

EIP-1559’un hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise işlem ücretleri konusunda kesinlik kazanılmasını sağlayacaktır. Ethereum fiyatı ise bu gelişmelerin ışığında 1.600 dolardan işlem görüyor.

Facebook Comments