Monday, February 26th, 2024

Ethereum (ETH) Ağında Büyük Restleşme: ETH Ağı Bölünüyor mu?

Ethereum (ETH) ağındaki büyük restleşme bir süredir devam ediyor. Ethereum madencilerinin kabul etmek istemediği EIP-1559, çoğunluğun onaylaması ile resmen kabul edildi. Buna rağmen ağdaki çatışma ise hala devam ediyor.

EIP-1559 Tartışmaları Büyüyor

Ethereum Geliştirme Protokolü 1559’un diğerlerinden farkı ise bunun madencilerin gelirine göz dikmesi olarak görülüyor. EIP-1559 ile madencilerin işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirin %20 ila %30 arasında değişen bir bölümü Ethereum Foundation’a aktarılacak. Ethereum Foundation bunu piyasadan ETH alımı yapmak için kullanılacak. Daha sonra alınan fonlar ise kullanılmayan bir adrese gönderilerek yakılacak. Bununla beraber piyasadaki ETH arzının da azaltılacağı vurgulanıyor.

EIP-1559 hem sınırsız arz sorununu düzeltecek hem de yüksek işlem ücreti sorununa bir nebze de olsa çözüm olacak. Madencilerin büyük bir kısmı ise bu güncellemeye karşı harekete geçmeye hazır. Ethereum madencilik şirketi Red Panda Mining tarafından öne atılan fikir, ciddi anlamda kabul gördü.

Ethereum Ağında Büyük Restleşme

Red Panda Mining, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada madencilik gücünün büyük bir kısmının Ethermine.org cephesine aktarılması gerektiğini belirtti. 1 Nisan 2021 tarihinde başlayacağı ve 51 saat süreceği belirtilen bu eylemin, Ethereum ağında bölünmeye neden olabileceği biliniyor.

Ethereum madencilerinin burada hedeflediği durum, ağın işlem gücünün yani hash rate’inin %51’ini ele geçirmek. Böylece ağda istenildiği gibi değişiklik yapılabilecek ve EIP-1559’u geçirmek isteyenlere “eğitsel bir ders” verilecek.

Ethereum Ağı Bölünebilir mi?

Ünlü YouTuber Bits be Trippin de konu hakkında yayınladığı videosunda bu durumun aslında zor kullanarak ağın değişimine karşı gelmek olduğunu belirtti. YouTuber, Ethermine’ın şu an geride olduğunu ancak ağa yöneltebileceği hash gücü bulması durumunda işlerin değişebileceğini ifade etti. Buna rağmen Ethermine’ın bunu yapması için herhangi bir neden bulunmadığı da aktarılmakta.

Ethereum’un geliştiricileri 5 Mart tarihinde yaptıkları duyuruda EIP-1559’un temmuz ayında London hard forku ile kullanıma açılacağını belirtmişti. Şu an ise madencilerin resmen Ethereum geliştiricilerine meydan okuduğu ve hard fork tehdidinde bulunduğu görülüyor. Madencilerin başarılı olması durumunda yeni bir Ethereum ağı ortaya çıkabilir ve saldırının yapıldığı bloktan itibaren ağ ikiye ayrılır.

Bu durum daha önce Ethereum ve Ethereum Classic olarak yaşanmıştı. Mevcut Ethereum ağı, bölünmenin gerçekleşmesinden sonra ortaya çıkan yeni ağ iken Ethereum Classic eski ağ olarak biliniyor. ETH fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.800 dolardan işlem görmekte.

Facebook Comments