Monday, May 23rd, 2022

Ethereum (ETH) Alarm Veriyor: Borsalardaki ETH Miktarı Bitebilir mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.232 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum fiyatının son 24 saat içerisinde sadece %1,6 artış yakalaması, aslında bunun neredeyse yatay seyrettiğine işaret ediyor. Yatırımcılar ETH fiyatının aynı Bitcoin gibi tüm zamanların rekorunu kırmasını beklerken söz konusu durum bir türlü gerçekleşmedi ve ETH hala 1.400 doların altında yer alıyor.

Borsalardaki ETH Miktarı, 14 Ayın En Düşük Seviyesinde

Fiyatın yatay seyretmesine ve rekorun kırılamamasına rağmen ise borsalardaki ETH miktarında çarpıcı bir düşüş yaşanmakta. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre borsalardaki likit ETH miktarı yani aktif arz, 12 aylık grafikte inanılmaz bir düşüş yaşadı. Özellikle son 2 haftalık süre içerisindeki borsalardaki ETH miktarının alarm derecesinde düştüğü görülüyor.

eth arz

Ethereum’un aktif arzı 19 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Daha önce bunun altına Kasım 2020 tarihinde inilmişti. Şu an borsalardaki ETH arzı azalırken bu durum aslında talebin arttığına ve insanların fonlarını borsalarda tutmak yerine alternatif şekilde değerlendirmek istediğine işaret ediyor.

Ethereum Aramaları Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Google Trends üzerindeki ETH aramaları da tam olarak bu gelişmelerin devamında tüm zamanların rekorunu kırdı. Bütün bu gelişmelere ve olumlu sinyallere rağmen ETH fiyatının yerinde sayması ise balinaların bir şeylere hazırlık yaptığını düşündürüyor. Peki kripto para borsalarındaki ETH rezervlerinin gerçekten de bitme ihtimali var mı?

Ethereum ağına bakıldığında saniyede yaklaşık olarak 5 ETH üretildiği görülüyor. Buna ek olarak günde ise 26.800 ETH üretimi yaklaşık olarak doğru bir seviye. Yine de borsalardaki ETH rezervlerinin bitmesi teknik olarak mümkün. Teoride ise Binance gibi önde gelen kripto para borsalarındaki ETH rezervlerinin bitmesi pek muhtemel gözükmüyor. Eğer DeFi sektörünün büyümesi bu şekilde devam eder ve kullanıcılar ETH’lerini staking için başka projelere aktarmayı sürdürürse, borsalardaki ETH miktarı oldukça düşük seyredebilir.

Facebook Comments