Friday, February 3rd, 2023

Ethereum (ETH) Balinaları Kokuyu Aldı: ETH Yorumları

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), yeniden konsolidasyon öncesi performansına dönüş yaptı. Son 24 saat içerisinde %6,5 yükseliş elde eden ve 1.751 dolar seviyesine kadar yükselen ETH için asıl yükseliş ise henüz başlamamış olabilir.

ETH Balinaları Kokuyu Aldı

Ethereum balinalarının aslında Kasım 2020’den beri devamlı olarak ETH aldığı görülüyor. Balinaların elindeki ETH miktarının toplam arzın %68’ine denk gelmesi ise yükseliş potansiyelinin ne kadar fazla olduğunu gözler önüne sermekte. Buna ek olarak Grayscale’in son dönemde Bitcoin’e kıyasla daha çok ETH alımı yapması da kurumsal yatırımcının ilgisini ortaya koyuyor.

Ethereum ağındaki yüksek işlem ücreti uzun zamandan beri piyasanın kanayan yarası olsa da EIP-1559 müjdesi bunu giderebilir. EIP-1559 geliştiriciler ve madenciler tarafından resmen kabul edildi ve bunun Temmuz ayındaki hard fork ile aktif edileceği biliniyor. Bu da balinaların hiç bitmeyecekmiş gibi ETH alımı yapmasının sebebini göstermekte.

Ethereum Fiyatı, Konsolidasyonu Tamamladı

Ethereum fiyatı 2021 yılına 720 dolar seviyesinden girerek 1.450 dolara kadar çıktı. Burada sert bir düşüş yaşayan ETH, buna rağmen kısa vadede 2.000 dolar üzerine çıktı ve tüm zamanların rekorunu yeniledi. ETH fiyatının 2.000 dolarda başlayan düşüşü ise 1.300 dolara kadar gerilemesine sebep oldu. Bu düşüş, ETH fiyatının konsolidasyon yaşamasını ve bütün indikatörlerin neredeyse sıfırlanmasını sağladı.

Şimdi EIP-1559 tarihinin de belli olması ile Ethereum fiyatının aynı 2020 yılında yaşadığına benzer bir yükseliş yaşaması mümkün gözüküyor. Santiment tarafından yapılan açıklamada Ethereum balinalarının toplam arza kıyasla en yüksek orana sahip olduğunu ifade etti. Yani balinalar Kasım 2017 döneminden beri yüzdelik olarak hiç bu kadar ETH sahibi olmamıştı. Balinaların bildikleri şey ise EIP-1559 yaklaştıkça Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin ciddi bir düşüş yaşayacağı gibi gözüküyor.

ETH Fiyatı Hala Fırsat Seviyesinde mi?

ETH Price Vs. Ethereum Whale Behavior. Source: Santiment

Ethereum ağının en büyük sorununun giderilmesi ve Ethereum 2.0 için adım adım ilerlenmesi, piyasada eşi benzeri görülmeyen bir etki yaratabilir. ETH fiyatının hala 2.000 dolar altında olması ise balinaların yaptıkları alımlar ve temel analize bakıldığında bazı yatırımcılar için hala fırsat olarak yorumlanmakta.

Bu gidişatı durdurabilecek tek şey ise genel bir ayı piyasası veya BTC fiyatının çok sert düşmesi olarak görülüyor.

Facebook Comments