Friday, February 3rd, 2023

Ethereum (ETH) Fiyat Analizi: Ethereum İçin Kritik Seviyeler

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), tüm zamanların rekorundan yaklaşık olarak %35 düşüş yaşadı. ETH fiyatının 2.040 dolardan sonra 1.200 dolara kadar gerilemesi oldukça kısa sürdü ve fiyat yeniden 1.400 dolar seviyesine çıkmayı başardı.

ETH Fiyatının Düşüşü, Rakiplerin Yükselişi İle Hız Kazandı

ETH fiyatının bu düşüşünün çok fazla korku yaratmasının bir diğer sebebi ise rakiplerin rekor kırması. Ethereum’un rekor kıran işlem ücretleri nedeniyle Cardano, Polkadot ve Binance Coin gibi rakip birçok kripto para projesi ön plana çıkıp yükseliş yaşadı. Ethereum ağındaki sorunlar ise yatırımcıların korkusunu daha da arttırmakta.

Ethereum fiyatının %30’luk düşüşü aslında klasik bir boğa piyasası düzeltmesi olarak görülse de yayılan FUD, kesinlikle yatırımcıları daha da korkutuyor. Bunların başında ise Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerinin asla düzelmeyecek iddiası yer almakta. Buna yönelik şimdiden önemli adımların atılması ise yatırımcıların korkularını aşmalarına yardımcı olabilir.

eth usd

Ethereum İçin Kritik Adımlar Yakın

Ethereum geliştiricileri tarafından alınan Optimism güncellemesinin önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu güncelleme ile birlikte ağın temel yükünün azalması ve işlem ücretlerinde önemli bir hafifleme görülmesi de öngörülmekte. Etheruem ağındaki işlem ücretlerinin düşmesi ise ağın yeniden eskisi kadar çok kullanılmasını sağlayabilir.

ETH/USD teknik analizine bakıldığında ise 1.225 doların ana destek olduğu, bunun üzerinde 1.372 doların da kritik bir role sahip olduğu görülüyor. Temel direnç ise 1.618 dolar seviyesinde bulunuyor ve bunun kırılması yeniden 1.800 dolar seviyesine kadar yükselişi sağlayabilir.

ETH/USD Teknik Analizi

Ethereum fiyatı uzun bir süreden beri temel direnç noktasının altına kalmış ve kısa süreliğine buranın üstüne çıkabilmişti. 2021 yılının başında takılan ancak ikinci ay itibarıyla rekor kıran ETH, bu yükseliş sonrasında bir düzeltmeye ihtiyaç duyuyordu. Beklenen düzeltmenin gelmesi ise piyasaların çok daha sağlıklı yükselmesini sağlayabilir.

Stotastik RSI indikatörü tam olarak resetlenmiş gibi gözüküyor ve bu durum diğer yükselişlerin etkisini arttırabilir. Ethereum ile ilgili önemli bir değişiklik olan EIP-1559’un kabul edilmesi ise fiyatta teknikten bağımsız bir yükseliş getirebilir. Böyle bir durumda hedef 2.400 dolar olacaktır. Ethereum için ETH 2.0’nin hayata geçirilmesi ise birçok şeyi değiştirebilir.

Facebook Comments