Saturday, February 24th, 2024

Ethereum (ETH) Fiyatı İçin Yeni Rekor Getirecek 2 Gelişme Belli Oldu

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), 1.200 dolara kadar gerilemesinden sonra iki önemli haberle küllerinden doğdu.

Ethereum Fiyatı Yeniden Yükseliyor

ETH fiyatının bu kadar sert çakılmasının arkasındaki en önemli sebeplerden birisi Binance Coin, Polkadot ve Cardano’nun ortaya koyduğu rekabet olarak biliniyor. ADA, DOT ve BNB fiyatlarının ilk 5 içerisine sıra sıra girmesi de bunun en büyük kanıtı. Ancak bu 3 projenin Ethereum’a rakip olmasına neden olan ETH ağındaki yüksek işlem ücretleri artık tarih olmuş gibi gözüküyor.

Ethereum geliştiricilerinin yıllardır üzerinde konuştuğu EIP-1559, sonunda kabul edildi ve bunun için tarih verildi. Ethereum ekibinin yaptığı 5 Mart 2021 tarihli toplantıda bu güncellemenin Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan hard fork ile hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

EIP-1559 Ne İşe Yarayacak?

EIP-1559 ile beraber madencilerin işlem ücretinden elde ettikleri gelirin bir kısmı daha fazla ETH alıp yakmak için kullanılacak. Bu hem işlem ücretlerinde dengelenmeyi hem de ETH arzında azalmayı beraberinde getirecek.

Madencilerin sert bir şekilde karşı çıktığı EIP-1559’un kabul edilmesi şimdiden fiyatlanmaya başladı ve ETH 1.600 doların üzerine kadar çıktı. Opsiyon piyasalarında da ETH için orta vadede olumlu sinyaller geliyor ve çoğunlukla alım emri veriliyor.

Teşvik Paketi, ETH İçin İyi Haber Olabilir

ETH için ikinci olumlu gelişme ise 1.400 dolarlık teşvik ödemeleri olarak görülüyor. Temsilciler meclisi tarafından onaylanan ve Senato onayına bırakılan 1,9 trilyon dolarlık teşvik ödeme paketi, ETH için ciddi bir yükseliş dönemi başlatabilir.

Bunun EIP-1559 ile benzer zamanlara denk gelmesi ise daha fazla bireysel yatırımcının ETH ağına geçmesini sağlayacaktır. ETH/USD teknik analizinde 1.675 dolar sonrasında ilk hedefin 1.750 dolar, oradan sonra 1.930 dolar ve son olarak 2.200 dolar olduğu görülüyor.

ETH fiyatının 2.200 doların üzerine çıkması ise yeni bir rekoru beraberinde getirecektir. Bitcoin’in de yeniden 50.000 dolar seviyesinin üzerine çıkması, kripto para piyasasının genel olarak toparlanma dönemine geçtiğini gösteriyor. Kısa süreli ve %30 civarında olan genel düzeltmenin bitmesi, EIP-1559 sayesinde en çok Ethereum’a yarayabilir.

Binance Coin, Polkadot ve Cardano gibi Ethereum rakibi projelerin ise bu süreçten olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz olabilir.

Facebook Comments