Saturday, February 24th, 2024

Ethereum (ETH) İçin Her Şeyi Değiştirebilecek Güncelleme İçin Kararsızlık Sürüyor

Ethereum (ETH) hala toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi konumunda olsa da rakipleri devamlı olarak değer kazanmakta. Boğa piyasasında bile olsa 1.800 dolar seviyesinde sıkışıp kalan Ethereum’un en büyük sorunu ise tahmin edilebileceği gibi ölçeklenebilirlik.

Ethereum Ağındaki Sorun Büyüyor

ETH ağının yeterince işlem kapasitesine sahip olmaması, insanların Polkadot, Cardano ve Binance gibi alternatif projelere bakmasına yol açıyor. Ethereum ağında 23 dolarlık minimum ve ortalama işlem ücreti seviyesine ulaşılmasından sonra ise bunun çok da şaşırtıcı olmadığı söylenebilir. ETH ağındaki gas yani işlem ücreti fiyatları yeniden normale dönse de Ethereum’un bunu değiştirmesi gerekiyor.

Ethereum geliştiricileri tarafından uzun zamandır tartışılan EIP-1559 güncellemesinin hayata geçirilmesi için ise oldukça somut adımlar atılıyor. Önde gelen Ethereum madencilik şirketleri bunu desteklediğini belirtirken kurucu ortak Vitalik Buterin de EIP-1559 fikrini atan ilk kişilerden birisi olarak biliniyor.

ETH İçin Çözüm: EIP-1559

Birçok kişi desteklerken şu an EIP-1559’un kabulünün önündeki en büyük engel ise diğer madencilerin bunu kabul etmemesi olarak görülmekte. Madencilerin bu ölçeklenebilirlik sorunu yüzünden rekor gelir elde etmesi, tahmin edilebileci gibi onların işine geliyor. Aşağıdaki tweet içerisinde de madencilerin gelirinin ne kadar arttığı görülüyor.

eth

Buna rağmen kısa süre önce Grayscale de Ethereum ağını tamamen değiştirecek bu güncellemeyi desteklediğini belirtti. Grayscale’in açıklamasının devamında bunun Ethereum fiyatını inanılmaz pozitif bir şekilde etkileyeceğini vurgulaması ise madencileri de cezbedebilir.

F2Pool gibi en büyük madencilik havuzlarından bazıları bunu desteklese de Bitfly bu konuda büyük bir engel. En büyük Ethereum madencilik havuzları arasında bulunan Bitfly teklife net bir şekilde karşı çıkıyor. Bitfly, bunun Ethereum’un geleceğini bile riske atacak bir güncelleme olduğunu düşünüyor. Peki EIP-1559 tam olarak ne hedefliyor?

Ethereum’un Arz Sorunu da Çözülebilir

EIP-1559 ile aslında ETH’nin yüksek arz problemi de çözülebilecek. İşlem ücretlerinden elde edilen fonların bir kısmı piyasadan ETH alıp bunları yakmak için kullanılacak. Buna ek olarak Ethereum 2.0 ile birlikte de ölçeklenebilirlik sorunu çözülecek. Madenciler ise kendi paylarından yüzde vermemek için bu dahiyane teklife ısrarla karşı çıkmakta.

Şu an için Ethereum topluluğu EIP-1559’u kabul etmeye oldukça yaklaştı ancak henüz çoğunluk elde edilebilmiş değil. Bunun kabulü ETH fiyatı için ciddi bir değişim yaratabilir.

Facebook Comments