Saturday, February 24th, 2024

Ethereum (ETH) İçin Her Şeyi Değiştirecek Güncellemede Önemli Adım

Ethereum (ETH) için sert bir düşüş sonrasında birbiri ardına gelen olumlu haberler fiyatın tepki vermesini sağlamayı başardı. Toplam piyasa değeri itibarıyla en büyük ikinci kripto para birimi, yaşadığı ölçeklenebilirlik sorunu nedeniyle rakiplerine ciddi bir pazar payı verdi.

Ethereum Rakipleri İçin Kötü Haber

Polkadot, Cardano, EOS, Binance Coin ve daha bunun gibi birçok Ethereum rakibi olarak adlandırılan proje, son dönemde Ethereum’un yaşadığı düşüşten faydalandı. Ethereum ağındaki rekor işlem ücretleri, kısa sürede DeFi ekosistemi oluşturan projelere olan göçe yol açtı.

Binance Coin’in rekor kırması, ADA’nın en büyük üçüncü kripto para birimi olması ve Polkadot’un kısa sürede 15 kat yükselmesi, buna bağlı gelişmeler olarak görülüyor. Ancak Ethereum ağındaki işlem ücretlerinde büyük bir rahatlama ve ETH fiyatında önemli derecede baskı yaratacak EIP-1559 için sona gelinmiş olabilir.

EIP-1559 Geliyor

Ethereum Foundation tarafından yayınlanan açıklamaya bakıldığında, geliştiricilerin 5 Mart 2021 tarihinde bir araya geleceği görülüyor. Yapılacak olan toplantının London güncellemesi ile ilgili ilk maddesi ise tahmin edilebileceği gibi EIP-1559 oldu. Ethereum geliştirme protokolünü bu kadar önemli kılan ise bunun içerdiği özellikler.

EIP-1559 ile madencilerin gelirinin bir kısmı, piyasadan ETH almak ve bunları yakmak için kullanılacak. Bu hem madencilerin arasındaki savaşın kızışmasını ve işlem ücreti rekorlarının azalmasını, hem de piyasadaki ETH miktarının düşmesini sağlayabilir.

ETH Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenecek?

Tobby Kitty tarafından da vurgulanan bu gelişme, ETH fiyatı için kesinlikle olumlu görülüyor. Kısa süre önce gerçekleştirilen Ethereum geliştiricileri toplantısında ise EIP-1559 için Temmuz 2021’e işaret edilmişti. London hard forku ile beraber EIP-1559’un da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Cuma günü gerçekleştirilecek olan toplantıda ise ETH lehine önemli açıklamalar yapılabilir. EIP-1559 için şimdiden madencilerin %55’inin onayına ulaştığı aktarılmakta. Daha önce madencilerin çoğunluğu bunu karşı çıkıyordu ve güncelleme yapılamıyordu. Şimdi her şeyin EIP-1559 lehine dönmesi ise bu durumda önemli değişikliklere ön ayak olabilir.

Tim Beiko konu hakkında yaptığı açıklamada madencilerin gelirinin yaklaşık olarak en fazla %20 ila %35’ini kaybedeceğini ve bunun %50 olmadığını vurguladı. Aslında bu da ETH fiyatına olumlu yansıyacağı için madenciler çok bir şey kaybetmiyor olabilir.

Facebook Comments