Sunday, December 10th, 2023

Ethereum (ETH) İçin Müjde Geldi: EIP-1559 “Neredeyse” Hazır!

Ethereum (ETH) yatırımcıları 2020 yılında açıklanan Ethereum 2.0 gelişmesi ile oldukça kazançlı bir döneme girdi. ETH fiyatı o tarihten bu yana değerini yaklaşık olarak 300 dolardan 1.300 dolara kadar çıkardı ve neredeyse 4,5 kat yükseliş yakaladı. Ethereum fiyatının bu yükselişi ise merakla beklenen bir geliştirme olan EIP-1559 ile hız kazanabilir.

Ethereum İçin Önemli Adım

Ethereum’un önde gelen geliştiricilerinden Tim Beiko tarafından Twitter’da paylaşılan bilgilere göre EIP-1559 neredeyse hazır. Söz konusu Ethereum geliştirme protokolü, Ethereum geliştiricileri tarafından oldukça tartışmalı bir konu ve geliştirme olarak biliniyor. İlk olarak Vitalik Buterin tarafından sunulan ve yüksek işlem ücreti problemini çözmeyi hedefleyen protokol daha sonra başka geliştiricilerin de desteğini aldı.

EIP-1559 Neler Getirecek?

EIP-1559 ile beraber işlem ücreti için harcanan ETH’lerin bir kısmı kalıcı olarak yakılacak. Bu durum hem ağın ölçeklenebilirliğini hem de arz modelini olumlu bir şekilde etkileyerek devamlı bir şekilde ETH fiyatına katkı sağlayacak. Her bir blok için sabit bir işlem ücreti belirlenecek ve bu işlem ücreti geliştiriciler tarafından yakılacak. Bu da dinamik bir şekilde blok boyutunu arttıracak veya azaltacak. Ethereum ağında her yoğunlukta görülen tıkanmalar da bu yeni özellik sayesinde tarih olacak.

Tabii ki yukarıda geçen açıklamaların hepsi Ethereum geliştiricileri tarafından tasarlanan senaryo olarak biliniyor. EIP-1559’un hazır olmasının belirtilmesi ise bu iddiaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin öğrenilmesine çok az kaldığını gösteriyor. Ethereum ağının en büyük sorunlarından olan yüksek işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik kısıtlamasının çözüme kavuşturulması eşi benzeri görülmeyen bir fiyat artışı getirebilir.

Tüm Geliştiriciler Aynı Fikirde Değil

Tim Beiko bu gelişmeyi paylaşsa da devamında aslında bunun gerçek anlamda hazır olmadığını düşündüğünü belirtti. Beiko, bütün istemcilerin buna hazır olmadığını ve hiçbirinin “final” eklentisini taşımadığını vurguladı. Buna ek olarak birkaç hafta boyunca özelliğin test edilmesi gerektiğini ifade eden Beiko, 1559’un henüz hazır olmadığını net bir şekilde belirtti.

Ethereum için EIP-1559’un başarıyla uygulamaya alınması ise piyasada ciddi bir FOMO etkisi yaratabilir. Test etmesine rağmen 1.400 doları bir türlü kıramayan Ethereum fiyatı belki de böyle bir unsur ile rekorunu tazeleyebilir.

Facebook Comments