Wednesday, February 1st, 2023

Ethereum (ETH) İçin Yeni Hard Fork Duyuruldu: Berlin

Ethereum (ETH) ağında yapılan önemli geliştirmeler fiyatın dip seviyelerden 1.420 dolar seviyelerine kadar çıkmasını sağladı. Özellikle Ethereum 2.0’nin duyurulması ve stake edilen ETH miktarında rekor kırılması, fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı.

Ethereum 2.0’nin Devamı Geliyor

Ethereum 2.0 öncesinde ise Constantinople ve Istanbul gibi birçok hard fork hayata geçirildi. Bu hard forkların hepsinin ağ için kritik özellikler taşıdığı biliniyor. Şimdi ise Ethereum Foundation geliştiricilerinin yeni bir hard fork için hazırlıklara başladığı görülüyor.

Ethereum 1.0 bünyesinde yapılan hard forklardan sorumlu olan koordinatör James Hancock, tam da Ethereum fiyatının tüm zamanların rekorunu kırdığı bir günde önemli bir duyuru yaptı. Hancock, Berlin hard fork güncellemesi ile ilgili taslağın hazırlandığını paylaştı. Ethereum fiyatının 3 yılı aşkın süredir devam eden ayı piyasasının bitmesi ile Berlin hard forkunun taslağının yayınlanması, yatırımcılara umut vermeye devam ediyor.

Ethereum İçin Yeni Hard Fork: Berlin

Hancock tarafından paylaşılan gönderiye göre ilgili taslak Ethereum 1.0 GitHub bölümüne eklendi. İlgili hard forkun tarihi söz konusu taslakta yer almasa da bununla ilgili önemli bilgilere yer verilmiş durumda. Bunların en önemlisi ise söz konusu hard forkun içerisinde hangi Ethereum Geliştirme Protokollerinin (EIP) yer alacağı oldu. Bu duyuru ile Berlin hard forkunun içereceği geliştirmeler de şeffaf bir şekilde açıklandı.

Berlin hard fork taslağının içerinde EIP-2565, EIP-2315, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930 olmak üzere toplamda 5 önemli değişiklik bulunuyor. EIP-2565 ve EIP-2929 direkt olarak bazı işlemlerdeki gas yani işlem ücreti tarifesini ele almakta. EIP-2315 ise “subroutine” olarak bilinen farklı programlama mekanizmalarına yeni kodlar eklenmesini temel alıyor.

Ethereum 2.0 ve Berlin, Fiyata Etki Edebilir

Ethereum geliştiricileri söz konusu hard forku ilk olarak Ağustos 2020 tarihinde hayata geçirmeyi planladı. Ancak bu daha sonra 2020 yılının dördüncü çeyreğine ertelendi. Ethereum geliştiricileri ise dördüncü çeyreğe gelindiğinde Berlin yerine Ethereum 2.0’nin Phase 0 aşamasını hayata geçirmeyi tercih etti. Berlin ise bunların devamında aktif edilmek üzere nadasa bırakıldı.

Ethereum 2.0 için stake edilen ETH’lerin toplam değeri 2 milyar doların üzerine çıkmışken şimdi Berlin duyurusunun yapılması ise katkıları arttırabilir. “Dünya Bilgisayarı” olma yolunda ilerleyen Ethereum, 1,5 yıl içerisinde büyük bir değişim yaşayabilir ve Ethereum 2.0 de dahil birçok gelişmeyi hayata geçirebilir. Bunun fiyatı ise olumlu etkilemesi bekleniyor.

Facebook Comments