Thursday, April 18th, 2024

Ethereum (ETH) Madencileri İçin Yeni Rekor: 1 Saatte 3,5 Milyon Dolar!

Ethereum (ETH) ve ev sahipliği yaptığı DeFi ekosistemi şüphesiz inanılmaz bir büyüme elde etti ve hala da büyümeye devam ediyor. Ethereum ağındaki işlem ücretleri, ağ ne kadar popüler olur ve kullanılırsa o kadar artıyor. Aslında bunun Ethereum ağının en büyük sorunu olduğu biliniyor. Bu durum genel olarak kötü olsa da madenciler açısından tam bir nimet şeklinde ifade edilebilir.

Ethereum Ağındaki Madenciler Rekor Kırdı

Ethereum ağı madencilik odaklı konsensüs modelinden varlık ispatı odaklı konsensüs modeline geçiş için düğmeye bastı. Ethereum 2.0 ile beraber söz konusu konsensüs artık madencilik olmayacak şekilde değiştirilecek. Ancak henüz geçiş tamamlanmadı ve DeFi ekosisteminin inanılmaz bir büyüme elde etmesi Ethereum madencilerine bir servet kazandırıyor.

Ethereum madencileri hem kazdıkları bloklardan hem de onayladıkları işlemlerden ötürü ağdaki işlem ücretlerinden gelir elde edebilmekte. Şu an ise madencilerin gelirinin büyük bir kısmını işlem onayı kapsıyor.

Glassnode Verileri Açıkladı

Glassnode tarafından yapılan açıklamada Ethereum madencilerin yeni bir rekor kırdığı vurgulandı. Madenciler sadece 1 saat içerisinde 3,5 milyon dolarlık işlem ücreti geliri elde ederek bu tarihe kadarki en büyük saatlik işlem ücreti gelirine ulaştı.

Ethereum madencilerinin gelirinin yaşadığı artış aslında Glassnode verilerinden de net bir şekilde görülebilmekte. DeFi sektörünün son zamanlarda patlama yaşaması ve neredeyse her DeFi uygulamasının rekor kırması ise bu durumun temel mimarı.

ETH Ağındaki İşlem Ücreti Ortalaması 10 Doları Buldu

An itibarıyla Etherscan verilerine göre ağdaki işlem ücreti ortalamasının 10 dolar olduğu görülmekte. Bazı işlemlerde ağın yoğunluğuna göre bunun 60 dolara kadar çıktığı görülüyor. Bu da madencilerin nasıl 1 saatte 3,5 milyon dolar gelir elde ettiğini göstermekte.

Ethereum ağındaki bu işlem ücreti sıkıntısının ise Ethereum 2.0 ile çözülmesi bekleniyor. Tabii ki ayı piyasasının gelmesi ve DeFi uygulamalarının eskisi kadar popüler olmaması da işlem ücreti sorununu geçici süreliğine çözebilir.

Facebook Comments