Monday, April 15th, 2024

Ethereum (ETH) Madencilerinin İsyanı, ETH 2.0’ye Geçişi Hızlandırdı

Ethereum (ETH) madencileri ile geliştiricileri arasında devam eden amansız mücadele, ETH 2.0’ye geçişi hızlandırmış gibi gözüküyor.

Ethereum Geliştiricileri, Madencilere Gözdağı Verdi

Ethereum geliştiricilerinden Mikhail Kalinin, Twitter üzerinden paylaştığı gönderide Eth2’nin geleceğinin neler içerdiğini aktardı. Mevcut Ethereum ağında yapılacak değişiklikleri anlatan ve ETH 1.0 ile ETH 2.0’nin nasıl birleştirileceğini ifade eden Kalinin, PoS konsensüs mekanizmasına geçişin adımlarını paylaştı.

Özellikle Ethereum madencileri ile geliştiricileri arasında gerilimin arttığı şu dakikalarda bir Ethereum geliştiricisinden bu geçişin nasıl yapılacağına dair açıklama gelmesi, durumun biraz tehdit olarak anlaşılmasına yol açtı. Ethereum madencileri EIP-1559’un uygulanmasına karşı çıkarken şu an oy birliği ile bunun kabul edildiği ve temmuz ayında uygulanacağı vurgulanıyor.

ETH Ağının Konsensüs Yapısı Değişiyor

Ethereum’un mevcut işlem ücreti mekanizması da bununla beraber değişecek. Madencilerin işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirin bir kısmı piyasadan ETH alımı yapmak için kullanılacak. 1559’un madencilerin gelirini %50’ye kadar düşürebileceği iddia edilmekte. Bu da bazı Ethereum madencilerinin çoğunluğu oluşturmasalar bile itiraz etmelerine yol açtı. Ethereum geliştiricilerinin ise PoS ağına geçişin adımlarını paylaşması, madencilere açık bir tehdit.

Ethereum ağı şu an itibarıyla Proof-of-Work (iş ispatı) modeli üzerinde çalışıyor. Bu da madencilerin işlemleri onayladığı ve kazım yaptığı anlamına gelmekte. Ancak Proof-of-Stake (varlık ispatı) modeline geçildiğinde ise madencilere hiçbir şekilde ihtiyaç kalmayacak. Ethereum ağındaki zorluk bombası olarak bilinen güncelleme, ağdaki madencilik zorluğunu rekor düzeyde arttıracak ve madencilik bitirilecek. Bu da madencilerin işlem ücreti gelirlerinin en azından eski usule göre tamamen bitmesi anlamına geliyor.

Ethereum Fiyatı Belirsizliğe Hoş Tepki Vermedi

Ethereum madencileri 1 Nisan tarihinde bunu protesto etmek içi ağa yönelik tehdit içeren bir adım atacak. Bu gerilim tırmanırken ETH fiyatı da düşüş yaşıyor ve son 24 saat içerisinde %1,2 gerileme görüldü. 1 Nisan tarihi yaklaştıkça ve madenciler geri adım atmadıkça ise gerilimin daha da artması beklenebilir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise bugün yayınladığı bir gönderide PoS’a geçiş sürecinin hızlanabileceğini vurgulayarak benzer bir mesaj verdi. ETH 2.0’nin tahmin edilenden hızlı hazır edilmesi ise fiyatı olumlu etkileyebilir.

Facebook Comments