Friday, February 23rd, 2024

Ethereum (ETH) Vadeli İşlemleri Nasıl Başladı?

Chicago Mercantile Group’un (CME) merakla beklenen Ethereum vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi, işlemlerin ilk gününde 30 milyon dolardan fazla değerde sözleşmenin işlem görmesini sağladı.

Ethereum Vadeli İşlem Sözleşmeleri

8 Şubat’ta piyasaya sürülen CME’nin yeni Ethereum ürünü, ilk gününde 388 sözleşmenin işlem gördüğünü gördü ve sözleşmelerin 303’ü Şubat fiyatına göre speküle edildi. Mart ayında sona eren 84 sözleşme de işlem görürken, sadece tek bir Nisan kontratı el değiştirdi.

Öte yandan CME’nin sözleşmelerinden her biri 50 Ethereum’u temsil ediyor ve borsa minimum işlem değerini beş sözleşme olarak belirliyor.

Bunlara ek olarak verilere göre, CME’nin ETH vadeli işlemleri, spot piyasalara göre %1.5 fiyat primi olan 1.826,5 dolardan işlem gördü. İşlem gören sözleşmelerin çoğunun Şubat ayında sona ermesi ile birlikte, yatırımcılar ETH’un ayı mevcut fiyat seviyelerine yakın bir şekilde kapatacağını düşünüyor gibi görünüyor.

Ethereum Fiyatı

Vadeli işlemlerin lansmanına giden günlerde Ethereum önemli bir yükseliş ivmesi gördü. Fiyat, 1.800 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve benzeri görülmemiş seviyelerde sosyal etkileşim yaşandı.

Ethereum’un zincir içi faaliyeti ve işlem ücretlerinin artmasıyla birlikte Mythos Capital kurucusu Ryan Adams, Ethereum‘un artık kendi kripto parasını kullanarak zincir üzerinde uzlaşmanın değeri ile Bitcoin‘i aştığını gösteren CoinMetrics verilerine işaret ederek başka bir döngünün eşiğinde olunduğunu belirtti.

Facebook Comments