Monday, April 15th, 2024

Ethereum (ETH) ve Binance Arasındaki Savaş Çirkinleşiyor: “Şok Edici Olaylar”

Ethereum (ETH) ile Binance Smart Chain arasındaki rekabet, özellikle piyasasının düşüş yaşadığı günlerde daha da kızıştı. Ethereum maksimalistlerinin Binance Smart Chain üzerinde oldukça sansasyonel projeler oluşturup piyasaya sürdüğü iddiası ise rekabetin tam olarak hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. Bu durum kripto para piyasasında Ethereum yatırımcılarından bile tepki çekti.

Ethereum Maksimalistleri, BSC Ağına Saldırıyor

Ethereum geliştiricileri tarafından Binance Smart Chain ağı üzerinde “TANKS OF TIENANMEN” isimli bir token oluşturulduğu görülüyor. Aslında bu Tiananmen Meydanında 1989 yılında yaşanan ve hayatlarını demokrasi için feda eden insanlara yönelik bir girişim. Bankless kurucu ortağı David Hoffman ise bunu fark ettikten sonra Binance CEO’sunun bunu nasıl karşılayacağını merakla beklediğini belirtti.

david hoffman eth

Çin’in tarihinde oldukça kara bir leke olan bu olay, Çin ile bağlantısının yakın olduğu bilinen Binance için sıkıntı yaratabilir. Buna ek olarak “Slave Finance” isimli kripto para projesi de ünlü YouTuber Lark Davis’in tepkisini çekti. Köleliğe atıfta bulunulan bu projede özellikle Binance Smart Chain ağının kullanıldığı görülüyor.

Binance CEO’su Olaya Tepki Gösterdi

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise olay hakkında açıklamada bulundu. Bitcoin maksimalistlerinin bu taktiği daha önce Ethereum ağında kullandığına dikkat çeken CZ, şimdi ise Ethereum maksimalistlerinin bunu yaptığını belirtti. Bu sebeple en büyük Ethereum explorer platformu Etherscan de Çin’de bloklanmıştı.

Changpeng Zhao, şu an aynı durumun Binance Smart Chain’e uygulandığını belirtti. Ancak CZ bunun merkezsiz olduğunu iddia ederek söz konusu projelere müdahale edilemeyeceğini vurguladı. BSC’nin merkezi olduğu iddia edilse de CZ’nin bu diretmesi aslında Ethereum maksimalistlerinin kendi zararlarına bir hamle yapmasına yol açabilir. CZ, bunların aslında BSC’nin reklamını yapan adımlar olduğunu da vurguladı.

BNB, Düşüşe Devam Ediyor

Binance Coin fiyatı ise piyasanın genel gidişatı nedeniyle ciddi anlamda geriye çekildi. BNB, bir süre önce 3. sırada yer alırken an itibarıyla 200 doların da altına gerileyerek 5. sıraya kadar düştü. BNB son 24 saat içerisinde %22 değer kaybı yaşadı.

Öte yandan Ethereum ise 7 günde %30 değer kaybı yaşayarak toplam piyasa değerinin 150 milyar dolara çekilmesi ile gündemde. ETH fiyatı 1.344 dolardan işlem görüyor.

Facebook Comments