Saturday, September 23rd, 2023

Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) Fiyatı Hakkında Tartışma Çıkartan Açıklama!

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yükselişi ve daha sonra yatay seyretmesi ile başlayan boğa piyasası, Ethereum (ETH) önderliğindeki altcoinler ile devam ediyor. ETH ve BTC fiyatları arasındaki çekişme ise şu an için ETH’nin galibiyetiyle sürmekte.

Pal, ETH Tartışmasını Başlattı

Ünlü kripto para analisti ve Real Vision kurucu ortağı ile CEO’su Raoul Pal ise bu konuda yaptığı bir açıklama ile tepkileri toplamaktan kaçamadı. Pal, Ethereum fiyatının şimdiden Bitcoin fiyatının yükselişini %250 oranında geride bıraktığını vurgulayarak, 7 Ağustos 2015 tarihinden bu yana galibin ETH olduğuna dikkat çekti.

Tradingview üzerindeki grafiklere bakıldığında ise ETH fiyatı 10 Ağustos 2015 tarihinde 0,006 BTC olarak görülüyordu. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1 ETH’nin 0,0359 BTC’ye denk olduğu görülüyor. Pal, 2015 yılından beri yaptığı bu kıyaslamasında haklı olsa da Bitcoin yatırımcılarının tepkilerinden ne yazık ki kurtulamadı.

Ethereum Maksimalistleri, Bitcoin Maksimalistleri İle Karşı Karşıya

Bitcoin yatırımcılara özellikle Pal’ın daha önceki olaylarına işaret ederek kendisini sert bir şekilde eleştirdi. Ünlü fon yöneticisi Brad Mills konu hakkında yaptığı açıklamada kıyaslamanın temelinde mantık hatası olduğunu ve kripto paraların başlangıçlarına bakılarak fiyat karşılaştırması yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Ünlü analist Willy Woo ise Ethereum fiyatının yükselişinin aslında tamamen Bitcoin sayesinde olduğunu ve ETH fiyatının daha sonraki tarihlerde bu kadar yükselemediğini ifade etti. ETH’nin özellikle Bitcoin’in Miami’deki konferansında Vitalik Buterin’in yaptığı konuşma sayesinde ciddi bir yükseliş elde ettiği vurgulanıyor. Bunun yarattığı FOMO, birçok yatırımcıyı BTC karşılığında ETH almaya itmiş olabilir.

“Sabırlı Ol”

Peter McCormack ise Pal’e sabırlı olması temkininde bulunarak aslında Bitcoin fiyatının önümüzdeki günlerde yükselebileceğini ve ETH’yi geride bırakabileceğini vurguladı. Aslında McCormack ve Pal daha önce bu konu hakkında iddiaya bile girdi. Kasım ayında konuşan ikili, 1 yıl sonra BTC veya ETH yatırımından hangisi daha kazançlı gelirse ona göre birbirlerine ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Pal, bu iddiaya yönelik açıklamada bulunarak şimdiden iddiayı kazandığını vurgulasa da McCormack tam olarak bu yüzden sabırlı olması öğüdünde bulundu. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 58.193 dolardan işlem görüyorken ETH fiyatı 2.078 dolardan alınıp satılmakta.

Facebook Comments