Tuesday, October 26th, 2021

Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) Rakip Olabilir mi? İşte Veriler!

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), şüphesiz merkezsiz finans denilince akla gelen ilk ve en büyük ağ. Buna rağmen özellikle son dönemde Ethereum rakibi projelerin ciddi anlamda sükse yaptığı da gözlerden kaçmayan bir detay. Bu projeler arasında yer alan Cardano (ADA) ise bir Ethereum kurucu ortağını bünyesinde barındırması ile ön plana çıkıyor.

ADA vs ETH

Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucu ortaklarından birisi konumunda. Buna rağmen daha sonraki yıllarda Ethereum geliştiricileri ile aynı fikirde olmayan Hoskinson, ETH ağını ticarileştirme talebinin kabul olmaması ile ekipten ayrıldı.

Ekipten ayrılıp IOHK ve devamında Cardano’yu hayata geçiren Hoskinson, sektörde hırsı ve egosu ile tanınan birisi. ADA fiyatının son dönemde yaşadığı inanılmaz artış da bir süredir yavaş yavaş ilerleyen ADA ile ETH rekabetinin en üst seviyeye ulaşmasına neden oldu.

Ethereum, ADA’nın Ne Kadar Önünde?

Peki ETH ve ADA gerçekten rakip olabilecek kripto para projeleri mi? Aslında şu an için Cardano ağındaki akıllı kontrat desteğinin hala tam haliyle hazır olmadığı biliniyor. Goguen dönemini bitirecek olan Alonzo hard forku ile beraber ağ gerçek anlamda akıllı kontrat desteğine kavuşacak. Bu da Cardano’nun bir adım geride olmasına yol açıyor.

Ethereum ise bu konuda her türlü altyapısal gelişmeye sahip olsa da ağın inanılmaz büyüklükte olması dezavantajını yaşıyor. İşlem ücretleri, çok fazla uygulamanın baskısına dayanamayarak yükselmeye devam ediyor.

Kullanıcı Metrikleri, ETH’ye İşaret Ediyor

ETH ve ADA ağlarındaki aktif cüzdan adreslerine bakıldığında da aslında Ethereum’un açık ara farkla önde olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra borsalardan çıkan ETH miktarı da ADA’ya kıyasla ETH’nin geleceğe yönelik yatırımda daha popüler olduğunu gösteriyor.

Karlılık oranına bakıldığında da sirkülasyondaki ETH’lerin büyük bir çoğunluğu şu an kar elde etmiş durumda iken Cardano için bu oran sadece %5 olarak görülüyor. Yine de ADA fiyatının son dönemde en çok dikkat çeken yükselişlerden birisine imza attığı unutulmamalı. Eğer Ethereum kendini geliştirme konusunda gecikecek olursa ADA’nın yanı sıra BNB gibi farklı kripto para projeleri de ETH’ye zor günler yaşatabilir.

Şu an için ise Ethereum her yönüyle liderliği garantilemiş konumda.

Facebook Comments