Sunday, December 3rd, 2023

Ethereum (ETH) Yıl Sonu Tahmini: ETH Fiyatını Etkileyecek Önemli Gelişmeler

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) değeri 2020 yılından bu yana ciddi bir artış yaşadı. ETH/USD işlem çiftinin 1 yıllık sürede %539 artış elde ettiği görülüyor. Mart 2020 döneminde fiyatın 80 dolara kadar düştüğü göz önüne alınacak olursa yükseliş aslında bundan çok daha fazla.

Ethereum Yıl Sonu Fiyat Tahminleri

Peki Ethereum yıl sonu tahminleri neye işaret ediyor? Uzmanlara ve mevcut verilere göre ETH fiyatının tüm zamanların rekorunu kırmasına rağmen hala geride kalmasına neden olan birçok etmen var. Şüphesiz bunların başında ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücreti sorunu geliyor.

Ethereum ağının kısıtlı işlem kapasitesi, bazı işlemlerin yapılması için yüksek gas ücreti ödenmesine neden oluyor. Balinaların yüksek kazançlı işlemler için bir anda 500 Gwei içeren ücretler ödemeleri de bireysel yatırımcıların buna yetişememesine neden oluyor. Bu durum ETH fiyatını olumsuz bir şekilde etkileyip alış baskısını düşürmekte. Uzmanlara göre ise Ethereum’un çok beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi ve EIP-1559 adımı, bunu çözebilir.

eth

Analistlerin ETH Fiyat Yorumu

Ethereum 2.0‘nin hayata geçirilmesi için 2021 yılı yeterli gelmese de EIP-1559 için olumlu adımlar atılıyor. Ethereum geliştiricilerinin desteklemesine rağmen madencilerin desteklemediği EIP-1559, Grayscale’e göre bile fiyatı ciddi anlamda arttırabilir. Ünlü analist Cold Blooded Shiller buna değinmeden yaptığı kısa vadeli ETH fiyat tahmininde ise 2.200 dolara işaret etti.

Eğer Ethereum fiyatının BTC’nin izlediği yoldan gideceği düşünülecek olursa, minimum 1,5 kat artış beklenebilir. ETH fiyatının tüm zamanların rekoru 1.350 dolardan 1,5 kat yükselmesi ise 3.375 dolara işaret ediyor. Ethereum yıl sonu tahmini içni abartılı gelebilecek bu seviye, aslında BTC’nin kırdığı rekor baz alınarak ortaya konuldu.

3.375 dolarlık ETH yıl sonu fiyat tahmini şu an için kısa vadede mümkün gözükmese de 80 dolardan 1.800 dolara çıkan ETH için her şeyin mümkün olduğu söylenebilir.

Facebook Comments