Monday, May 23rd, 2022

Ethereum (ETH) Yorum: İki Ethereum Rakibi DOT ve ADA’nın Yükselişi ETH İçin Riskli mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), şüphesiz Bitcoin sonrasında kripto para sektöründe en çok ilgi çeken projelerden birisi. Bir zamanlar Ethereum ekosisteminin parçası olan ancak daha sonra kendi projelerini hayata geçirmeyi tercih eden iki kurucu ise her geçen gün ETH’nin elde ettiği ilgiyi azaltmakta.

ADA ve DOT, ETH’nin Peşinde

Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson’un Cardano (ADA), bir diğer kurucu ortak Gavin Wood’un ise Polkadot (DOT) ile başardıkları kesinlikle 2020 yılına damga vurdu. Cardano’nun Shelley ana ağına geçişi ve Ethereum 2.0’nin hedeflerinin bir kısmını şimdiden başarması, ADA Coin fiyat artışının temel sebebi olarak görülüyor.

Öte yandan yıllardır beklenen ve sonunda 2020 yılında piyasaya sürülen DOT, Ethereum’un en büyük rakibi olarak görülüyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi sıralamasına kadar ulaşan ve son 24 saat içerisinde %30 yükseliş elde eden DOT, emin adımlarla XRP’nin yerini ele geçirmeye ilerliyor.

XRP Yakında 5. Sıraya Gerileyebilir

Bir zamanlar XRP ve ETH arasında özellikle toplam piyasa değerine göre büyük bir rekabet olsa da Ethereum artık buna neredeyse 120 milyar dolar fark atmış durumda. Ethereum rakiplerinin ise emin adımlarla XRP’yi geçme yönünde hareket etmesi, sıradaki rakibin Tether ve ETH olacağını gösteriyor.

Peki Polkadot ve Cardano neden diğer Ethereum katili olarak görülen projelere kıyasla öne geçti? Polkadot’un geçtiğimiz haftalarda Binance tarafından destekleneceği haberi kesinlikle büyük bir tetikleyici etki yarattı. Binance’in DOT ekosisteminin gelişimi için 10 milyon dolarlık fon ayırması, önemli bir gelişme. Buna ek olarak DOT ağında işlem ücretlerinin ciddi anlamda düşük ve ETH’ye kıyasla ucuz olması da önemli bir etmen.

ETH Hala DOT ve ADA’nın Önünde

Cardano ise 2020 yılında hayata geçirdiği Shelley ana ağı ve yol haritasını hedeflendiği gibi devam ettirmesi etmenleri sayesinde önemli yükseliş şansı elde etti. Top 20 içerisinde yer alan Cardano bu gelişmelerle en büyük 7. kripto para birimi sıralamasına kadar yükseldi. Ethereum ise bu süreçte aynı ADA ve DOT gibi yükselişini sürdürüyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.210 dolardan işlem gören ETH, tüm zamanların rekorunu kırmaya çok yaklaştı.

Facebook Comments