Saturday, April 20th, 2024

Ethereum London Hard Forku Artık Resmen Etkinleştirildi: Sırada Ne Var?

Londra hard forku, perşembe günü 14.33 sularında 12.965.000 blok yükseldiğinde EIP-1559’u aktif ederek planlara uygun şekilde etkinleştirildi. ETH ağı, bu yükseltmesinde ağın işlem ücreti pazarında ve gas fee gibi diğer parametlerde önemli bir revizyondan geçecek.

Yeni Güncelleme Aktifleştirildi

Beklenen Ethereum London Hard Fork, bugün itibarıyla etkinleştirildi. EIP-1559 kapsamında Ethereum ağındaki her işlem dolaşımdaki ETH arzını otomatik olarak azaltan yakma işlemini içerecek. Binance dahil olmak üzere birçok borsa Londra yükseltmesi nedeniyle Ethereum ağında para yatırma ve çekme işlemlerini geçici süreliğine askıya aldı.

Yükseltmenin bazı savunucuları her işlemde toplam arzın bir kısmını dolaşımdan kaldırmasını tetikleyeceğinden Ethereum’u deflasyonist bir varlık haline getireceğine inanıyor. Medyaya yansıyan son haberlere göre Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys kurucusu Joseph Lubin, Londra yükseltmesi ve ardından EIP-1559’un etkinleştirilmesini, ağı bir iş kanıtı modelinden hisse kanıtı konsensüsüne taşıyacak olan ETH 2.0’a geçişte bir kilometre taşı olarak nitelendirdi.

Bunun yanı sıra birçok uzman ve milyarder isim, Ethereum’un gidiş yolu ve stratejileriyle lider kripto para birimi Bitcoin’i sollayabileceğine inanıyor.

Sıradaki Adım Ne Olacak?

Londra yükseltmesi ve işlem ücreti piyasasının düzenlenmesinden sonra yılın ilerleyen bölümünde gerçekleşmesi planlanan Şangay Hard Fork’u gündemin bir sonraki durak noktası olacak.

Ethereum fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.600 dolardan alım satım işlemi görüyor. En büyük altcoin, artış trendini koruyor. ETH, lider kripto para Bitcoin’in yaklaşık %50 değer kaybettiği ve altcoin’lerin %70 ortalamayla düştüğü dönemde fiyat düzeltmesinin hemen öncesinde 4.200 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

ETH, 1.700 dolara kadar düşse de toparlanma evresine girdi ve 2.000 dolarlık barajı güçlü bir şekilde aştı. Yakılan ETH’lerle birlikte popüler kripto paranın fiyatının artması bekleniyor.

Facebook Comments