Friday, April 19th, 2024

Ethereum Londra Güncellemesi Nihayet Başlıyor! Söylentilerin Ne Kadarı Doğru?

Büyük güncellemeye 24 saatten az vakit kaldı. Ancak bazı söylentiler Ethereum (ETH) hakkında insanların yanlış bilgilenmesine sebep oluyor. Peki Ethereum hakkında yayılan ve insanları paniğe sevk eden bu söylentiler neler? Güncellemenin detayları ve diğer tüm konuları gelin inceleyelim.

Ethereum (ETH) Ağı Bölünecek Mi?

Bugün çok sayıda Twitter kullanıcısı bir konu hakkında ciddi tartışmalar içine girdi. Hatta bazı borsalar Ethereum hakkında açıklama yapmak zorunda kaldı. Gün içinde gündemi meşgul eden konuların başında Ethereum ağ bölünmesi geliyor. Sosyal medyada bazı kullanıcılar yarın ağın iki zincir olarak devam edeceğini ve Ethereum’un güç kaybedeceğini savundu. Ağ ayrışması hakkında bazı borsalar açıklama yaptı.

Öncelikle borsalar ve bazı kullanıcılar tarafından yapılan “ağ bölünmesi olmayacak” açıklaması net bir gerçekliği yansıtmıyor. Yani bugünden ağın ayrışacağını tahmin etmek imkansız. Öte yandan ciddi sayıda madenci tarafından desteklenen Ethereum Londra güncellemesinin bir ağ bölünmesine sebep olacağını düşünmekte gereksiz telaş yapmaktan başka bir şey değildi.

Ağ yarın ayrışabilir mi? Evet, ancak bunun Ethereum’u uzun vadeli olarak etkilemesi mümkün değil. Binance ve büyük kripto para borsaları bu konuda gerekli açıklamayı günler öncesinde yapmıştı. Eğer ağ bölünürse “en fazla işlemin yapıldığı” zincir desteklenecek. Yani tüm kripto para borsaları böyle bir durumda tek bir zinciri destekleyecek. Doğal olarak bu bölünme çok uzun sürmeyecek ve diğer ağ kısa süre sonra pasif olacak. Şimdilik en güçlü ve gerçeğe en yakın öngörü budur.

Ethereum Londra Güncellemesi

Bu hard fork (çatallama) birçok kez aktardığımız gibi tam bir sonuca işaret etmiyor. Önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen büyük güncellemenin en büyük adımı olarak kabul ediliyor. Asıl büyük güncelleme ise önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Yarın 12.965.000’inci blokla birlikte yürürlüğe alınacak güncelleme daha çok işlem ücretlerinin azaltılmasını hedefliyor. Yani Ethereum (ETH) gas ücretleri bu güncellemeyle birlikte belli oranda gevşeyecek. Peki bu ne işe yaracak? Spot alım yatırımcı için gas ücretleri bir problem değil. Ancak Ethereum blockchain’ini kullanan uygulama ve projeler için bu detay kritik öneme sahip ve kripto para ekosisteminde ERC-20 token olan yani Ethereum üzerinde çalışan çok sayıda proje bulunuyor.

Gas ücretlerinin azalması Ethereum’u rakipleri olan Solona, Polygon ve Cardano gibi rakiplerine karşı güçlendirecek. Ethereum Londra Güncellemesi veya teknik ismiyle EIP-1559 yükseltmesi işlem ücretlerinin 3/1’ini yakmayı hedefliyor. Yani yıllık olarak yaklaşık %4 arz daralması yaşanacak. Arz daralması fiyatı direkt olarak pozitif etkiler.

Önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamen Proof-of-Stake algoritmasına geçecek olan Ethereum, arz daralmasıyla birlikte çok daha güçlü hale gelebilir. Üstelik işlem ücretlerinin azalması ağdaki hareketliliği yani fayda üretimini de artıracaktır. Uzun vadeli yatırımcılar önümüzdeki yıl sonuna kadar Ethereum (ETH)’a 10.000 dolar fiyat biçiyor.

Elbette burada paylaşılan içerik bilgi amacı taşır ve yatırım tavsiyesi içermez. Kripto para piyasaları son derece riskli olup ciddi kayıplar yaşamanıza sebep olabilir. Üstelik yarın Ethereum (ETH) fiyatı son derece oynak olacaktır. Yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Facebook Comments