Saturday, February 24th, 2024

Ethereum Yorumları: ETH, Bitcoin’den (BTC) Daha İyi Performans Gösteriyor

Ethereum (ETH) yıl başından bu yana oldukça iyi bir performans sergiliyor. Hatta her ne kadar lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 42.000 dolar ile yeni bir rekor kırmış olsa da Ethereum’un BTC’den daha iyi performans sergilediği görülüyor. 1 Ocak’tan bu yana BTC yüzde 26 yükselirken ETH %81 değer kazandı.

ETH’un BTC’den daha iyi performans göstermesinin arkasında 3 etken olabileceği düşünülüyor: Ethereum’un hızlanan büyümesi, DeFi ile ilgili duyarlılığın gelişmesi ve BTC’nin nispeten düşük volatilite dönemi.

Ethereum ve DeFi

Aave ve SushiSwap gibi ana şirketler tarafından yönetilen DeFi token’leri, son zamanlarda hızla yükseliyor. DeFi token’lerinin rallisi, kısmen DeFi pazarının hızla büyüyen kilitli toplam değeri (TVL) tarafından destekleniyor ve bu da DeFi protokollerine dağıtılan sermaye miktarını gösteriyor.

24 milyar doların üzerinde bir değerle, DeFi protokollerinde her zamankinden daha fazla kilitli sermaye bulunuyor ve bu da büyük bir talebi işaret ediyor. Bu, Ethereum’un momentumu ve dolayısıyla ETH token’ı için çok önemli. Çünkü gittikçe daha fazla uygulama ve token Ethereum ağına güveniyor.

Dolayısıyla Ethereum ağına olan talep ETH talebini de beraberinde getiriyor. Bu da kendisini fiyatlarda gösteriyor.

Bitcoin Konsolidasyonu

Geride bıraktığımız birkaç gün boyunca Bitcoin düşük volatilite oranı ve konsolidasyonu ile aslında altcoin’lerin büyümesine fırsat tanıyor. Bununla birlikte Ethereum fiyatında görülen artış, altcoin sezonu olarak adlandırılan ve birçok altcoin’in ciddi karlar elde ettiği dönemle de çakışıyor gibi görünüyor.

Bitcoin’in kendi boğa koşusunu gerçekleştirmesinin ardından bir konsolidasyon sürecine girilmesi ve BTC’de volatilitenin azalması altcoin’lere imkan tanıyor. Bununla birlikte altcoin’ler hacim daha düşük olduğu için hareketler de daha yüksek olabiliyor. Dolayısıyla büyük yükseliş hareketleri sergileyen kripto para birimlerinin düşüşlerinin de büyük olabileceği ifade ediliyor.

Facebook Comments