Tuesday, October 26th, 2021

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 24/03/2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) karşısında son 25 günün en düşük seviyesine kadar çekildi. ETH fiyatı son düşüş ile 1.652 dolara kadar gerilese de bunun en büyük darbeyi BTC karşısında aldığı görülüyor. Buna rağmen yakında ETH fiyatının patlamasını sağlayacak önemli adımlar da hız kesmeden sürüyor.

ETH/USD Teknik Analizi

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ethereum fiyatının ABD doları karşısında 1.875 dolar ile 1.755 dolar bölgesi arasında sıkışıp kaldığı görülüyor. Pazartesi günü yaşanan düşüş ile bu bölgenin altına çekilme oldu ve fiyat 1.700 dolar altına düşerek 1.652 dolar desteğine kadar çekildi.

Bu destek noktası Ocak 2021’de görülen düşüşte de test edilmiş ve bunun altına iniş olmamıştı. Aynı güç ve kullanıcıların yarattığı alış baskısı, Ethereum fiyatının söz konusu noktadan yükselmesini ve 1.732 dolara kadar çıkmasını sağladı.

Ethereum Fiyat

ETH/USD kısa vadeli fiyat grafiğine bakıldığında 1.755 dolar direncinin önemli bir konumda olduğu görülüyor. Düşüş odaklı .618 Fib seviyesine denk gelen bu direnç, fiyatın bir kere daha 1.700 dolar altına kadar çekilmesine yol açabilir. Bu direncin kırılması durumunda ise 1.800 dolar, 1.875 dolar ve 1.272 Fibonacci seviyesine denk gelen 1.960 dolar test edilebilir. 1.960 doların kırılması yeni bir rekoru getirecektir.

Düşüş odaklı senaryoya bakıldığında ise ilk desteğin 1.652 dolar seviyesinde yer  aldığı görülmekte. Bunun altına inimesi ile 1.610 dolar desteği ve son olarak kritik 1.527 dolar desteği aktif bir rol oynayacak ve düşüşleri sınırlama konusunda işe yarayacaktır.

Ethereum Yorumları

RSI indikatörü ise 40 seviyesinin üstüne çıkmaya başladı ve bunun yükseliş sinyali olduğu söylenebilir. Stotastik RSI de benzer bir sinyal vererek yakında yükselişin güçlenebileceğini ortaya koyuyor. Ethereum ağındaki gelişmeler ise teknik analizden çok daha fazla olumlu sinyal vermekte.

Merkezsiz kripto para borsası Uniswap’in Optimism kullanacak olması ve yeni likidite özelliği, ETH fiyatı için de fiyatı yükseltmeye yarayabilir. Buna ek olarak Hermez Layer 2 protokolü bugün itibarıyla kullanıma açıldı ve bunun işlem ücretlerinde ciddi bir düşüş getirmesi bekleniyor. İşlem ücreti düşüşü, daha fazla ETH kullanımına kapı aralayabilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Facebook Comments