Sunday, December 3rd, 2023

Ethereum’da İşlem Rekoru Kırıldı, ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Fiyat açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan piyasa değeri bakımından en büyük altcoin Ethereum (ETH) sadece bununla kalmadı ve başka bir dönüm noktasına da ulaştı. Blockchain gezgini Etherscan’ın verilerine göre, Ethereum ağı dün 1 milyar işlemi gördü.

Ethereum İşlemleri

Ethereum Blockchain’i 2015’te hayata geçti ve Mayıs 2017’de ilk kez 100.000 günlük işlem rekorunu kırdı. Daha sonra ise Ocak 2018’de fiyat 1.000 doların üzerine çıkarak rekor kırdığında Ethereum Blockchain’inde gerçekleşen işlem sayısı da 1 milyona ulaştı.

Bununla birlikte boğa piyasasının bitmesi ve düşüş hareketlerinin başlaması ile Ethereum Blockchain’inde günlük 500.000 ile 1 milyon arasında işlem gerçekleşmeye başladı. Ancak Haziran 2020’den bu yana işlemler, blok zincirinin üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans uygulamalarının kullanımıyla yukarı yönlü bir grafik çizmeye başladı ve dün 1 milyon işlem ile yeni bir kilometre taşı geride kalmış oldu.

DeFi ve Ethereum Blockchain’i

Aave ve Uniswap gibi DeFi uygulamaları, yatırımcıların varlıklarından faiz kazanmalarına ve merkezi bir banka ya da borsadan geçmeden varlıklarını takas etmelerine olanak tanıyor. Bu projeler ise Ethereum’un altyapısına güveniyorlar ve bu tür protokoller aracılığıyla gerçekleşen birçok işlem var. Şu anda DeFi Pulse tarafından izlenen DeFi protokollerinde kilitlenmiş 35 milyar doların üzerinde değer bulunuyor.

Bunlara ek olarak Blockchain kullanımının artması ağa yük getiriyor. Örneğin giderek daha yoğun hale gelen Blockchain sebebiyle işlem ücretlerinde de artışlar yaşandı ve Ethereum gas fee’de de rekor seviyeler görüldü. Ancak geçen yıl faaliyete geçen ama henüz tam olarak işlevsel olmayan Ethereum 2.0 ağı, daha büyük miktarda işlemi, hızlı bir şekilde işlemek için tasarlandı.

Ethereum Fiyatı

Her ne kadar Ethereum Blockchain’inde gerçekleşen işlemlerin içinde DeFi’nin katkısı bulunsa da bu durum ETH’a olan talebin de arttığını gösteriyor. Dolayısıyla yatırımcılar ETH fiyatı için hala büyük beklentilere sahip gibi görünüyor.

ETH fiyatı dün 1.762 dolar ile yeni bir tüm zamanlar rekorunu kırdı ve fiyatın ilk etapta 1.800 doları gördükten sonra 2.000 dolara doğru hareket etmesi bekleniyor.

Facebook Comments