Monday, February 26th, 2024

Ethereum’un (ETH) İşlem Ücreti Sorununa, MATIC Çözümü!

Kripto para sektörüne Matic Network (MATIC) adı ile giriş yapan proje, kısa süre önce Polygon olarak değişime gitti. Bu değişim, MATIC’in Ethereum tabanlı ölçeklenebilirlik çözümleri geliştirmesini ise engellemeyecek. Ethereum ağının en eski ölçeklenebilirlik projelerinden birisi olan MATIC tarafından yapılan açıklamada bu hedefin artık her zamankinden daha önemli bir hal aldığı belirtildi.

Polygon, Plasma Yönteminden Vazgeçti

Matic Network, Plasma tabanlı Ethereum ölçeklenme çözümüne başlayalı bir süre oluyor. İlk başta Plasma odaklı ölçeklenebilirliğe öncelik veren Matic Network, daha sonra ise otonom proof-of-stake yani varlık ispatı modelini benimsedi. Bunun Ethereum ile tamamen uyumlu olması ise Polygon adı altında marka değişimine yol açtı.

Polygon’un internet sitesinde de yenilenen hedef  ve planlar net bir şekilde vurgulanmakta. Polygon’un sadece Ethereum için değil, aynı zamanda Ethereum ile uyumlu diğer blockchain ağları için de geliştirildiği ve bunları birbirine bağlayacak bir köprü görevi gördüğü belirtiliyor.

Ethereum ve Diğer Ağlar Arasında Bağlantı

Ethereum’un şu an en ileri blockchain geliştirme platformu olduğunu vurgulayan Polygon ekibin, buna rağmen bunun sınırlamalara sahip olduğunu ifade etti. Polygon ekibinin yaptığı açıklamaya göre Ethereum’un şu an sahip olduğu dezavantajlar ise şunlar:

  • Düşük işlem sınırı
  • Kötü kullanıcı tecrübesi (yüksek işlem ücreti vb.)
  • Tıkanma riski gibi ağın sahip olduğu ekstra riskler.

Ethereum’un bu engelleri Polkadot, Quorum, Ethereum forkları, Cosmos ve başka ağlar ile işbirliği içerisinde olarak çözebileceğini vurgulayan uzmanlar, Polygon’un bu bağlamda harekete geçtiğini ifade etti. Polygon da şimdiden yazılım geliştirme kitini (SDK) oluşturdu ve geliştiricilerin kullanımına açtı. Geliştiriciler bu kit ile beraber merkezsiz finans protokolleri geliştirebilecekleri karmaşık sistemleri çok daha kısa sürede hayata geçirebilecek.

Layer 2 Katmanları Destekleniyor

Polygon’un SDK’inin bütün Layer 2 araçlarını destekleceği biliniyor. Bunlar son dönemde adından sıklıkla söz ettiren Optimistic Rollups, ZkRollups ve Validium olarak biliniyor. Layer 2 çözümleri kullanımı ve EIP-1559’un kullanıma sunulması ile Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin de önemli bir şekilde düşeceği tahmin ediliyor.

Ethereum fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1.800 dolardan işlem görüyor ve EIP-1559 haberinin etkileri görülüyor.

Facebook Comments