Tuesday, October 3rd, 2023

Ethereum’un Rakibi Polkadot Ripple İle Yarışıyor: DOT, XRP’yi Geride Bıraktı!

Kripto para piyasasında dünden bu yana güzel bir yükseliş ivmesi yaşanıyor ve bu durum en çok Polkadot’a (DOT) yaramış gibi görünüyor. DOT rekor üzerine rekor kırarken piyasa hacmi bakımından sergilediği artış da dikkat çekiyor.

Polkadot’tan Önemli Hamle

DOT fiyat artışı ile birlikte piyasa değerini de arttırdı ve bu durum DOT’un kısa bir süreliğine Ripple’ın (XRP) üzerine çıkarak dördüncü en büyük kripto para birimi olmasını sağladı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise DOT 13,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile beşinci sırada yer alıyor.

Öte yandan Polkadot’un hemen üzerinde 13,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile XRP ve hemen altında 9,8 milyar dolarlık piyasa değeri ile Litecoin (LTC) bulunuyor.

DOT Fiyat Hareketleri

Elde edilen verilere göre Polkadot son 24 saatte %20’nin üzerinde yükseliş sergiledi ve böylece yazının yayına hazırlandığı sırada DOT 13,71 dolardan işlem görüyor. Ancak çok kısa bir süre önce DOT’un 14,85 dolara kadar yükseldiği ve yeni bir rekor kırmış olduğu görülüyor.

Bununla birlikte haftalık bazda da %50’nin üzerinde artış performansı sergileyen DOT’un piyasa hacmi bakımından en büyük 10 kripto para birimi için en iyi grafiği çizdiği ifade edilebilir.

Polkadot ve Ethereum Rakip Mi?

Polkadot, aslında bir dizi “parachain” içeren ve bir Blockchain çerçevesi olan “Substrate” adlı kendi teknolojisi üzerinde çalışan çok zincirli bir protokoldür. Platform tamamen birlikte çalışabiliyor, diğer blok zincirlerinin ağa bir yan zincir olarak bağlanmasına izin veriyor ve Blockchain protokolü saniyede binlerce işlemi işleme yeteneğine sahip. Bu sebeple de çoğu kişi Polkadot’u Ethereum’un rakibi olarak görüyor. Polkadot ile ilgili daha detaylı bilgilere “Polkadot Coin Nedir?” adlı metnimizden ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda DeFi ve artan talep ile birlikte Ethereum ağında hem süre hem ücret açısından sorunlar yaşanması sebebiyle DOT’un bu artışının çok da şaşırtıcı olmadığını düşünen analistler DOT’ta ilk hedefin 15 dolar olduğunu ifade ediyor.

Facebook Comments