Sunday, December 3rd, 2023

Facebook’tan kripto para atağı

Facebook’un bu yılın sonunda bir kripto para piyasaya süreceği iddia ediliyor. İlk olarak Haziran 2019‘da Libra adıyla bir token üretmek istedi. Libra, ABD doları ve Euro gibi rezerv para birimlerinden oluşan bir sepete bağlı, evrensel bir para birimi olmayı amaçlıyordu. Ancak dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden gelen güçlü bir muhalefetle karşılaştı. Bu muhalefetten sonra Libra, projeyi denetleyen Visa ve Mastercard gibi büyük destekçilerini kaybetti.

Avukattan çarpıcı iddia: Thodex CEO’su yurt dışına çıktı

Facebook, Diem adlı kripto parasını duyurdu

Diem olarak bilinen Facebook destekli dijital paranın, sınırlı bir biçimde de olsa bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürüleceği iddia ediliyor. İddianın merkezinde CNBC yer alıyor. Diem, Facebook’un önceki kripto parası Libra gibi büyük bir muhalefetle karşılaşmayacak.

Diem’in gelişimini denetleyen İsviçre merkezli kâr amacı gütmeyen Diem Derneği, konunun uzmanı bir kişiye göre 2021‘de ABD dolarına sabitlenmiş tek bir stabilcoin ile deneme başlatmayı planlıyor. Ayrıntılar henüz kamuoyuna sunulmadığı için anonim kalmayı tercih eden kişi, bu pilot uygulamanın küçük ölçekli olacağını ve ağırlıklı olarak bireysel tüketiciler arasındaki işlemlere odaklanacağını söyledi.

Diem, ilk tanıtıldığında yoğun bir incelemeyle karşılaştı. Facebook’un geniş bir kitleye erişimi (2020’nin son çeyreğinde aylık 2,8 milyar aktif kullanıcı sayısı vardı) bulunuyor. Bu erişim göz önüne alındığında, merkez bankacıları ve politikacılar, Diem‘in ekonomik istikrarı tehdit edebileceğinden ve potansiyel olarak kara para aklamayı mümkün kılabileceğinden korktular.

The post Facebook’tan kripto para atağı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments