Friday, February 23rd, 2024

FED Başkanı Konuştu, Bitcoin (BTC) Düşüşe Geçti!

Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşten yeni yeni toparlanan Bitcoin (BTC), bugün yine benzer bir sebepten düşüşe geçti. Son 1 saat içerisinde %2, 24 saat içerisinde %6 çakılan lider kripto para birimini bu seviyeye çeken ise ABD ve FED Başkanı Jerome Powell oldu.

FED Başkanı Konuşmasını Tamamladı

FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamada hedeflere ulaşmanın halen çok uzağında olduğu ancak bunlara ulaşma konusunda oldukça bağlı olunduğu vurgulandı. İşsizlikte ciddi bir artış olmasının faizleri arttırmak için geçerli olmadığını ifade eden Powell, 2021 yılı için tam istihdam seviyesine ulaşmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Şu an için yüksek enflasyon olmadığını ancak ekonomi eski haline dönmeye devam ettikçe bunun artacağını belirten Powell, ellerindeki bütün araçları kullanacaklarının da garantisini verdi. Faiz arttırma konusunda da açıklamalarda bulunan ünlü ekonomist, para politikasında sıkılaşma öncesinde ele alınması gereken daha önemli konular olduğunu belirtti.

Bitcoin Düşerken Tahvil Piyasaları Yükseldi

Powell’ın bu açıklamaları ile tahvil piyasaları yeniden hareketlendi ve 10 yıllık abd hazine tahvillerinin faizi %1,50 seviyesinin bile üzerine çıktı. Düşük enflasyonun küresel çapta da yakın zamanda değişmeyeceğini belirten Powell, piyasalara net bir mesaj verdi. Bu mesajda faiz arttırımının yakın zamanda gerçekleşmeyeceği ancak kademeli bir şekilde devam ettirileceği ortaya çıktı.

Bitcoin fiyatının bu düşüşüne ABD borsaları, altın ve gümüş gibi emtialar da eşlik ediyor. Şu an yükseliş yaşayan tek şey ise ABD doları ve tahvil piyasaları oldu.

Facebook Comments