Tuesday, April 16th, 2024

Fenerbahçe, FB Token Satışından Ne Kadar Gelir Elde Etti?

Fan token’lar hem ülkemizde hem tüm dünyada günden güne popülerliğini arttırırken Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri daha geçtiğimiz günlerde fan token ekosistemine katıldı. Uzun zamandır beklenen FB token satışı 9 Ağustos’ta başladı ve kısa süre içinde token satışı tamamlandı. Peki, Fenerbahçe bu hamle ile ne kadar kazandı?

Fenerbahçe’nin FB Token Kazancı

Fenerbahçe, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamalarda, FB token satışından 268 milyon TL gelir elde ettiğini belirtti. Buna ek olarak Fenerbahçe’nin token satışından ön satış günü 175 milyon TL hasılat taahhüdü olduğunu ifade etmişti.

Elde edilen bilgilere göre Fenerbahçe’nin token satışlarından elde ettiği 268 milyon TL, günümüz rakamları ile yaklaşık olarak 26,6 milyon Euro’ya tekabul ediyor.

Fenerbahçe Token Nasıl Alınır?

FB token bugün borsalarda da işlemlere başlıyor. Paribu işbirliği ile piyasaya sürülen Fenerbahçe Fan Token’ın ön satışı ise 9 Ağustos 2021 tarihinde yapılmıştı. Elde edilen bilgilere göre ön satış çok kısa sürede tamamlandı.

FB token almak isteyen kullanıcılar öncelikle eğer Paribu’ya üye değillerse kayıt işlemlerinin ardından bugün itibari ile alım-satım işlemlerine başlayabilir. Bunun yanında ikinci seçeneği kullanarak alım yapan token sahiplerinin FB token’ları ile işlem yapabilmeleri için 15 Mayıs 2022’ye kadar beklemeleri gerekecek.

Utility Token Nedir?

Yapılan açıklamalarda Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan FB token’ın bir utility token olduğu dile getirildi. Utility token’lar belirli bir ürün ya da hizmette faydalanmak için kullanılan “fayda token’ları” olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla FB token sahipler token’larını, Fenerbahçe ile ilgili ürün ve hizmetlere ulaşmak için kullanabilirler.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda FB token yakım işlemleri de olacağı açıklandı. Böylece FB token arzının ilerleyen yıllarda 100 milyon adet token’a kadar düşürülmesi planlanıyor.

Facebook Comments