Friday, October 22nd, 2021

Filecoin (FIL) Blockchain’inde Çifte Harcama Mı Gerçekleşti?

Perşembe günü ortaya çıkan haberlere göre 4,6 milyon dolar değerinde Fliecoin (FIL) token’ı Binance’e birden fazla kez yatırıldı. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda bu durumun API’lerin yanlış kullanımından kaynaklandığı ifade edildi.

Filecoin ve Double Spending

Aslında sorun, aynı kripto para biriminin iki kez harcanmasına izin veren, genellikle bir blok zincirine yapılan saldırının neden olduğu ve sistemi bozan bir kusur olan “çifte harcamaya” (double sepnding) benziyordu.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini destekleyen proof-of-work mekanizması, çifte harcamaları önlemek için tasarlandı. Ancak söz konusu işlem, borsa yanlışlıkla işlemi iki kez kabul etse de Filecoin blok zincirinde yalnızca bir kez gerçekleşti. Dolayısıyla durum çifte harcamadan daha çok “birden fazla şekilde para yatırma” gibiydi.

Filecoin’in arkasındaki ekip olan Protocol Labs’in paylaştığı bir blog yazısı yapılan araştırmanın, Filecoin ağı veya RPC API koduyla ilgili herhangi bir sorun bulmadığını söylüyor. Decrypt’e yaptığı açıklamada Protocol Labs sözcüsü, “Blok zincirinin kendisinde çifte harcama olmadığından eminiz.” sözlerini kullandı.

Binance’in Açıklamaları

Binance ise yaptığı açıklamalarda Filecoin‘in token’ı olan FIL yatırmalarının, çifte para yatırma işleminin ardından dün durdurulduğunu ifade etti. Bir sözcü, “Sorun, Lotus (Filecoin’in yazılım paketi) API mantığının yanlış kullanılması ve bunun Filecoin Ağına aktarım ve depozito yatırma entegrasyonundan kaynaklanıyordu” sözlerini kullandı. Uygulama programlama arabiriminin kısaltması olan API, yazılımın diğer yazılımlarla iletişim kurmasının bir yolu olarak nitelendirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance sözcüsüne göre fon kaybı yaşanmadı.

Facebook Comments